NOL Fórum
2017. Augusztus. 20, 18:28:03 *
Üdvözlünk, Vendég. Kérlek jelentkezz be vagy regisztrálj.

Jelentkezz be a felhasználóneveddel, jelszavaddal és add meg a munkamenet hosszát
Hírek: Új IP cím

Főoldal   Súgó Keresés Bejelentkezés Regisztráció  
Oldalak: 1 ... 774 775 776 777 778 [779]
  Nyomtatás  
Szerző Téma: MAKKA - Logikai feladatok  (Megtekintve 654306 alkalommal)
aadorka
Vendég
« Válasz #11670 Dátum: 2016. Május. 30, 14:54:14 »

Igen, a NULLA jo! Azert nem irtam, hogy POZITIV egesz szamot igenylek, mert akkor nem kaptam volna valaszt. 1968-ban egy holland fickonak sikerult bizonyitania, hogy ha van ilyen otodik szam, akkor az legalabb 1,700,000 SZAMJEGYU !!!
(Adorka, ne probalkozz!)
Ezt felhasznalva 1969-ben Baker and Davenport bizonyitotta, hogy nincs ilyen otodok szam.  Kesobb ket indiai ficko ezt lenyegesen leegyszerusitette, azonban meg igy is igen kemeny olvasmany.
Az 1, 3, 8, 120 szam-negyes helyett valaszthato sok mas negyes is.  Ismert, hogy ezekbol vegtelen sok letezik.  Ha valamilyen modon rendezni ohajtjuk ezeket, akkor peldaul a feladvanyban szereplo szamok osszege a legkisebb az ilyen szam-negyesek kozott.

Adorka mintha kimaradt volna napok óta, bár lehet, csak mert lelkesen számol nagy kockás papírokon...(bocs)  Vigyorog

Nekem viszont az a kérdésem, hogy a végtelen sok más szám-négyes mindegyike úgy kezdődik, hogy 1? Illetve mindegyikben szerepel az 1? Azt képzelem erről, hogy ez egyfajta matematikusi kajánság, hiszen amit leírtam - hogy a keresett számnak n2-1 értékűnek kell lennie, az kizárólag azért igaz, mert ott az a nyomorult egyes, amelyik épp nem is felel meg ennek a követelménynek, viszont egyszerűen lehetetlenné teszi, hogy bármelyik szám odaillő lehessen, csak ha ez az értéke.

És van ennek valamilyen általános elnevezése? Mármint hogy pl. "Ezt oldd meg, pupák!", vagy "The dirty four..."?

Idézet
Igen, a NULLA jo!
-ezt írtad. És ezt is:

Idézet
Ezt felhasznalva 1969-ben Baker and Davenport bizonyitotta, hogy nincs ilyen otodok szam.

- szóval úgy nincs, hogy van?  Vigyorog
« Utoljára szerkesztve: 2016. Május. 30, 14:56:56 írta Merlot » Naplózva
methus
Global Moderator
Hero Member

vöröscsillagász és boszorkány is

« Válasz #11671 Dátum: 2016. Május. 30, 15:20:10 »

Igen, a NULLA jo! Azert nem irtam, hogy POZITIV egesz szamot igenylek, mert akkor nem kaptam volna valaszt. 1968-ban egy holland fickonak sikerult bizonyitania, hogy ha van ilyen otodik szam, akkor az legalabb 1,700,000 SZAMJEGYU !!!
(Adorka, ne probalkozz!)
Ezt felhasznalva 1969-ben Baker and Davenport bizonyitotta, hogy nincs ilyen otodok szam.  Kesobb ket indiai ficko ezt lenyegesen leegyszerusitette, azonban meg igy is igen kemeny olvasmany.
Az 1, 3, 8, 120 szam-negyes helyett valaszthato sok mas negyes is.  Ismert, hogy ezekbol vegtelen sok letezik.  Ha valamilyen modon rendezni ohajtjuk ezeket, akkor peldaul a feladvanyban szereplo szamok osszege a legkisebb az ilyen szam-negyesek kozott.

Adorka mintha kimaradt volna napok óta, bár lehet, csak mert lelkesen számol nagy kockás papírokon...(bocs)  Vigyorog

Nekem viszont az a kérdésem, hogy a végtelen sok más szám-négyes mindegyike úgy kezdődik, hogy 1? Illetve mindegyikben szerepel az 1? Azt képzelem erről, hogy ez egyfajta matematikusi kajánság, hiszen amit leírtam - hogy a keresett számnak n2-1 értékűnek kell lennie, az kizárólag azért igaz, mert ott az a nyomorult egyes, amelyik épp nem is felel meg ennek a követelménynek, viszont egyszerűen lehetetlenné teszi, hogy bármelyik szám odaillő lehessen, csak ha ez az értéke.

És van ennek valamilyen általános elnevezése? Mármint hogy pl. "Ezt oldd meg, pupák!", vagy "The dirty four..."?

Idézet
Igen, a NULLA jo!
-ezt írtad. És ezt is:

Idézet
Ezt felhasznalva 1969-ben Baker and Davenport bizonyitotta, hogy nincs ilyen otodok szam.

- szóval úgy nincs, hogy van?  Vigyorog
Elnezest, figyelmetlen vagyok mostanaban.  Eloszor Sandtont irtam, aztan javitottam at a szinten hibas Adorkara.

Az "Igen, a NULLA jo!" es az "Ezt felhasznalva ..." kozott ott all a "holland ficko", ezert az ezt felhasznalva "ezt"-je az o munkajara vonatkozik, nem a NULLAra.

Altalanos elnevezesrol nem tudok.  A holland ficko (J.H. van Lint) neve nekem nem mond semmit.  Baker es Davenport nagyon nagy nevek.  Ok azt bizonyitottak, hogy a 120 nem helyettesitheto mas szammal, tehat nincs otodik elem a megadott sorozathoz.
Azt azonban senki sem tudja, hogy letezik-e ot tagu sorozat az emlitett tulajdonsagokkal.  (Amelynek negy tagja nyilvan nem azonos az 1, 3, 8, 120 szamnegyessel.)

A matematikusok harapnak az ilyen senki-sem-tudja kihivasokra.  Olyasmi ez nekik, mint Pavlov kutyainak a csengo hangja.
(A labor ajtajan ez a cedula volt: Tessek kopogni, ne tessek csengetni! Pavlov)
Naplózva

Art is I, science is we. (Claude Bernard, 1865)
kecske
Global Moderator
Hero Member

nyomozó

« Válasz #11672 Dátum: 2017. Április. 14, 19:22:25 »

Rácsodálkoztam egy egyszerű százalékszámításra ( ha már nem áll fel, hirtelen sok mindenre lesz idő ). Aztán hogy azért csodálkoztam rá, mert hülye vagyok, vagy azért, mert a százalékszámítás valóban fekete mágia, annak megítélését másokra bízom. A következő:

Tegyük fel, van két alkalmazottam, A és B. Busásan megfizetem őket, mert nagyvonalű ember vagyok, mindkettőjük fizetése 100 forint. Aztán egyszer
-   A fizetését először megemelem 20 százalékkal, majd csökkentem 20 százalékkal
-   B fizetését először csökkentem 20 százalékkal, majd megemelem 20 százalékkal
Mindkét esetben én járok jól, a fizetésük ugyanis egyformán 96 forintra csökken. Arra csodálkoztam rá egy kicsit, hogy mindegy az emelés/csökkentés sorrendje, noha A esetében az első változás emeli ( 100-ról 120-ra ), B esetében pedig csökkenti ( 100-ról 80-ra ) a második változás bázisát. És mégis ( mozog a föld ) …
Naplózva
Habók
Hero Member

Miss Brutal

« Válasz #11673 Dátum: 2017. Április. 15, 06:28:56 »

Rácsodálkoztam egy egyszerű százalékszámításra ( ha már nem áll fel, hirtelen sok mindenre lesz idő ). Aztán hogy azért csodálkoztam rá, mert hülye vagyok, vagy azért, mert a százalékszámítás valóban fekete mágia, annak megítélését másokra bízom. A következő:

Tegyük fel, van két alkalmazottam, A és B. Busásan megfizetem őket, mert nagyvonalű ember vagyok, mindkettőjük fizetése 100 forint. Aztán egyszer
-   A fizetését először megemelem 20 százalékkal, majd csökkentem 20 százalékkal
-   B fizetését először csökkentem 20 százalékkal, majd megemelem 20 százalékkal
Mindkét esetben én járok jól, a fizetésük ugyanis egyformán 96 forintra csökken. Arra csodálkoztam rá egy kicsit, hogy mindegy az emelés/csökkentés sorrendje, noha A esetében az első változás emeli ( 100-ról 120-ra ), B esetében pedig csökkenti ( 100-ról 80-ra ) a második változás bázisát. És mégis ( mozog a föld ) …

Tényleg érdekes. Odáig logikával is eljutottam, hogy ha megemelem a fizut, akkor a magasabb összeg százaléka miatt a csökkentés után az eredeti összeg kevesebb lesz, de a fordítottját csak neked hiszem el (mert lusta vagyokkiszámolni).
Naplózva

„Sokat dolgozni rossz.
Rosszabb csak az, ha nincs mit.”
(Dévényi Tibor)
matter
Hero Member

« Válasz #11674 Dátum: 2017. Április. 15, 17:35:17 »

Tényleg érdekes. Odáig logikával is eljutottam, hogy ha megemelem a fizut, akkor a magasabb összeg százaléka miatt a csökkentés után az eredeti összeg kevesebb lesz, de a fordítottját csak neked hiszem el (mert lusta vagyokkiszámolni).

Nem akarok okoskodni, de ez az egyszerű kommutatív törvény, a szorzás (és összeadás)  tényezői sorrendjének felcserélhetősége.

A : 100*1,2*0,8 =  100*0,96
B : 100*0,8*1,2 =  100*0,96
Naplózva
freechess
Hero Member

« Válasz #11675 Dátum: 2017. Április. 24, 12:07:11 »

Régen volt feladat. Itt van egy:

Hat-hat gyerek ült két padon. Valamennyien különböző életkorúak (az életkorok egész számok), és az egyik padon ülő gyerekek életkorának összege és szorzata is megegyezik a másik padon ülők életkorának összegével és szorzatával. A legidősebb gyerek 16 éves. Hány évesek azok a gyerekek, akik vele egy padon ülnek?
Naplózva
freechess
Hero Member

« Válasz #11676 Dátum: 2017. Április. 27, 09:48:56 »

Bíbor róka megfejtette.
Naplózva
freechess
Hero Member

« Válasz #11677 Dátum: 2017. Április. 27, 09:53:06 »

Akkor feladok még egyet:

A következő szorzásban azonos betűk azonos, különböző betűk különböző számjegyeket
jelölnek. Melyeket?
___   ___    ______
BIT x BIT = SOKBIT
Naplózva
freechess
Hero Member

« Válasz #11678 Dátum: 2017. Április. 28, 11:20:02 »

Kecske és Bíbor Róka is helyes megfejtést küldött. (A végén elárulom, honnan vannak a feladatok...  Vigyorog)
Naplózva
Purple Fox
Sr. Member

kálium-permanganát

« Válasz #11679 Dátum: 2017. Május. 09, 03:19:24 »

Kecske és Bíbor Róka is helyes megfejtést küldött. (A végén elárulom, honnan vannak a feladatok...  Vigyorog)
Na, honnan vannak?

Arra is kíváncsi vagyok, hogy a gyerekes feladat 2. felének mi a matekkal leírható megoldása. Egyértelműen kijött, hogy melyik 12 szám kell, de utána nem volt jobb ötletem, csak az, hogy csináltam két egyenlő szorzatú csoportot, és próbálkozással kerestem közöttük egy olyan cserét, ami az összegüket is egyenlővé teszi.
Naplózva

"Nothing's gonna change my world... nothing's gonna change my world... nothing's gonna change my world... nothing's gonna change my world..." (John Lennon, 1968)
"Ugye a duda egy bőrzsák, ami a kormányban van belül?" (Purple Fox, 2010)
freechess
Hero Member

« Válasz #11680 Dátum: 2017. Május. 09, 13:05:49 »

Na, honnan vannak?

Arra is kíváncsi vagyok, hogy a gyerekes feladat 2. felének mi a matekkal leírható megoldása. Egyértelműen kijött, hogy melyik 12 szám kell, de utána nem volt jobb ötletem, csak az, hogy csináltam két egyenlő szorzatú csoportot, és próbálkozással kerestem közöttük egy olyan cserét, ami az összegüket is egyenlővé teszi.
1. A gyerek 8. osztályos (verseny)feladatai... 2. Nagyjából leírtad. A gyerek is hasonlóképpen csinálta. (Meg azannya is..)
Naplózva
KapitányG
Hero Member

« Válasz #11681 Dátum: 2017. Június. 16, 16:51:11 »

http://eduline.hu/kozoktatas/2017/6/16/Bajban_a_gimisek_tobb_mint_100_eves_lapja_SFWGEW
Naplózva
Oldalak: 1 ... 774 775 776 777 778 [779]
  Nyomtatás  

Ugrás: