NOL Fórum
2017. Október. 19, 04:38:57 *
Üdvözlünk, Vendég. Kérlek jelentkezz be vagy regisztrálj.

Jelentkezz be a felhasználóneveddel, jelszavaddal és add meg a munkamenet hosszát
Hírek: Új IP cím

Főoldal   Súgó Keresés Bejelentkezés Regisztráció  
Oldalak: 1 [2] 3 4 5 6 7 ... 98
  Nyomtatás  
Szerző Téma: HELYZETKÉP A SZEGÉNYSÉGRŐL  (Megtekintve 97333 alkalommal)
jakiss
Newbie
*

« Válasz #15 Dátum: 2003. Szeptember. 15, 04:59:45 »

Adatok,disszertációk,vélemények!Mind szépek,vagy kevésbé azok,de a szegénységet sokan élték és élik át!
Én mindkét oldalon álltam.A ’90-es évek elején még vízóraleolvasó voltam,nagyon keveset kerestem ,de lelkesen végeztem e munkát!(Nem volt más,tehát tiszteltem azt ami van és nem siránkoztam).
Tegnap,egy társaságban az egyik,ma nagyon jól szituált üzletember mesélte,hogy alkalmi melósként (anno)utazott a metrón,minden utas szomorú arccal ment munkába,kivéve öt,aki boldogan,minden reggel úgy készült a napra,hogy MA többet fog produkálni az ö kis területén(nem sztahanovistaként,hanem magáért meg a családjáért,még mielött beszolna v-ki)és ezáltal talán elöbbre jút.Nos ,elhúzott a többiek elött,pár hónap múlva elöreléptették,majd(egy-két év múlva) igazgató lett,késöbb tulajdonos.Mindez azért ,mert hitt magában és akart v-mit,egy jobb életet!!!
Erre mindenkinek lehetösége van csak akarni kell.
Szerintem,ha siránkozunk és kívülröl várjuk a segítséget,nem lessz járható út!
Mindenki bizzon magában és arra törekedjen,hogy bármilyen munkát is végez,azt jól tegye és ha ez megtörtént ,a siker nem késik!!!
Ezt ,itt, azok nevében írtam akik nem egyik napról a másikra gazdagodtak meg ,hanem végigjárták a jólét felé vezetö többéves igazságos útat!
Nekem is volt olyan alkalmazottam,aki helyettesem lett és egy szép napon saját vállalkozást indított(segítségemmel),ma pedig az egyik legmegbízhatóbb partnere az általam vezetett,tulajdonomban lévö cégnek!
Tehát mindenki számára van a lehetöség,csak akarni kell,mégegyszer és mégegyszer és mégegysz......................................amig bejön!Ne adják(tok) fel!!!
Ha igy tesz az ember,99%-ban bejön!!!
Naplózva
KapitányG
Hero Member

« Válasz #16 Dátum: 2003. Szeptember. 15, 06:14:09 »

Idézet
Tehát mindenki számára van a lehetöség,csak akarni kell,mégegyszer és mégegyszer és mégegysz......................................amig bejön!Ne adják(tok) fel!!!
 Ha igy tesz az ember,99%-ban bejön!!!

Lehet, kedves jakiss, de ahhoz, hogy "bejöhessen", ahhoz, hogy az a félmillió körüli tömeg, aki most munka nélkül tengődik, és nem meggazdagodni akar, csak egyszerűen emberhez méltóan élni, "megmutathassa" - ahhoz az kéne, hogy legyen hol megmutatnia: munka kellene, munkahely kellene.
Naplózva
KapitányG
Hero Member

« Válasz #17 Dátum: 2003. Szeptember. 15, 06:16:22 »

Idézet
Tegnap,egy társaságban az egyik,ma nagyon jól szituált üzletember mesélte,hogy alkalmi melósként (anno)utazott a metrón,minden utas szomorú arccal ment munkába,kivéve öt,aki boldogan,minden reggel úgy készült a napra,hogy MA többet fog produkálni az ö kis területén(nem sztahanovistaként,hanem magáért meg a családjáért,még mielött beszolna v-ki)és ezáltal talán elöbbre jút.Nos ,elhúzott a többiek elött,pár hónap múlva elöreléptették,majd(egy-két év múlva) igazgató lett,késöbb tulajdonos.Mindez azért ,mert hitt magában és akart v-mit,egy jobb életet!!!

Ne haragudj, hogy és hol szokták az alkalmi munkásokat előléptetni?
Naplózva
KapitányG
Hero Member

« Válasz #18 Dátum: 2003. Szeptember. 15, 06:25:44 »

Idézet
Ha most a válság nem mélyülne tovább, és a nagy nyugateurópai cégek nem minket, a többi ujbelépövel együtt, egyfajta elfekvö árúkészlet lerakónak használnának, amivel tönkretehetnék a maradék gazdaságunkat. Akkor szerintem 3-4 éven belül, elöször az építöíparban, majd gyorsan utána több szolgáltató iparágban erös és gyorsan növekvö konjunktúra fog kialakulni. Ez meg fogja fordítani a tendenciát a 4-8 tizedekben. A konjunktúra el fog jutni a harmadik, talán egy idö után a második tizedbe is, egyszerüen a munkaeröszükséglet növekedése miatt.

Ha a GDP eléri az EU átlag háromnegyedét (ma valamivel több mint a fele), ez kb 15-30 év múlva következhet be, akkor lesz az ország gazdasága elég erös ahhoz hogy a legalsó réteget érdemben felkarolja, és elfogadható szintet tudjon biztosítani nekik. Sajnos nagy a veszélye annak, hogy mindezt támogatások formájában, tehát gazdasági ellenszolgáltatások nélkül.

Álom, álom…

Álmos üdvözlettel Tomcat

Kedves Tomcat,

(még álmosan) nekem hirtelenjében csupán két megjegyzésem-kérdésem van, nem Hozzád, amolyan szónoki kérdés:

Vajon 4 év múlva milyen lesz a második tized helyzete? És a harmadiké?

15-30 év...ez már a "majd az unokáink" - kategória. Az én korosztályomnak mindenképpen.
Naplózva
tomcat
Hero Member

« Válasz #19 Dátum: 2003. Szeptember. 15, 11:14:35 »

Kedves Kapitányg!

Idézet
Vajon 4 év múlva milyen lesz a második tized helyzete? És a harmadiké?

15-30 év...ez már a "majd az unokáink" - kategória. Az én korosztályomnak mindenképpen.

Nem tudok optimista lenni. Legjobb esetben olyan mint most.
Mégha megindul az építöipar - ahol a legtöbben dolgoztak közülük azelött - sem hiszem, hogy ott rájuk mégegyszer sor kerül.

Jó lenne ha hosszú távon, a társadalom nem azt tüzné maga elé, hogy ha megpróbál felmászni valaki onnan, azt bármi áron visszanyomja, hanem legalább hagyná élni.

Üdvözlettel Tomcat
Naplózva
barika
Hero Member

"A malis vituperari laus est."

« Válasz #20 Dátum: 2003. Szeptember. 15, 12:44:21 »

Le Salemmel a cimoldalról!!!
Naplózva

Everyone ought to bear patiently the results of his own conduct.
KapitányG
Hero Member

« Válasz #21 Dátum: 2003. Július. 02, 01:27:32 »

A múlt héten a NOL-on is olvasható volt az az MTI-hír, amely beszámolt egy olyan tanulmánynak a megjelenéséről, amit a Magyar Tudományos Akadémia Világgazdasági Kutatóintézete készített az ENSZ megbízásából Magyarország „humán fejlettségéről”. (http://www.nepszabadsag.hu/Default.asp?DocCollID=117342&DocID=105617#105617)
Ebből a tudósításból idézek néhány mondatot:
„Magyarország lakóinak mintegy 13 százaléka, közel 1 millió 300 ezer ember él halmozott szegénységben, és a szegénység kockázata a kisgyermekeknél a legnagyobb.”… „A hatévesnél fiatalabb gyermekek mintegy egy ötöde, a 14 évesnél fiatalabbak 17 százaléka él halmozottan hátrányos körülmények között.”
Azóta elolvastam a tanulmányt. Az elemzés adatokkal alátámasztva számol be arról, hogy igen tetemes különbségek vannak a társadalom egyes csoportjai között, főként az életszinvonal tekintetében. A jövedelmi egyenlőtlenségek növekednek, míg 1995/96-ban hétszeres különbség volt a legmagasabb és a legalacsonyabb jövedelmű rétegek átlagos jövedelme között, 2001/2002-ben már csaknem nyolcszoros. A tanulmánykötet szerzői számos példával bizonyítják, hogy a gazdasági növekedés hasznából a legelesettebb csoportok szinte egyáltalán nem részesülnek. A kötet előszava Ferge Zsuzsát idézi: „A kilábalást nehezíti, hogy a rendszerváltást követően a kormányzati politika a kirekesztést és a szegénységet soha nem tartotta elsőrendű fontosságú társadalmi és politikai kérdésnek.” A szerzők lényegében egyetértenek ezzel a megállapítással, és a "miért"-re adható válaszok között elsőként említik azt, hogy a rendszerváltást követően teret nyert az az ideológia, mely szerint a piacgazdaság hatékony működéséhez az államnak minimális szerepet kell vállalnia. Ez tükröződik a szociális ellátásokról szóló jogszabályokban is: az állami szerepvállalás visszaszorulásával párhuzamosan egyre több szociálpolitikai feladat hárul az önkormányzatokra, amelyek viszont sem intézményi, sem pénzügyi, sem személyi szempontból nem kellően felkészültek.
A tanulmány összegzésként azt állapítja meg, hogy a halmozott szegénység enyhítéséhez mindenekelőtt átfogó szociálpolitikára lenne szükség, a legsürgősebb feladat pedig a segélyezési rendszer jelentős megváltoztatása.

Ti mit tapasztaltatok? Mi a véleményetek?
Naplózva
kecske
Global Moderator
Hero Member

nyomozó

« Válasz #22 Dátum: 2003. Július. 02, 16:48:29 »

A 70-es, 80-as években olvastam több szociológiát is ( többek között Ferge Zsuzsától is ). Akkoriban több ilyen témájú könyv is megjelent a Gyorsuló Idö sorozatban. Akkoriban szintén elérte a milliós nagyságrendet a halmozattan hátrányos helyzetüek száma. Egész biztos, hogy ez így marad addig, amíg
1. a magyar gazdaság struktúrálisan el van maradva a fejlettebb országoktól.
2. a magyar gazdaságban egy jelentös mennyiségi növekedés nem következik be.
Ez a két tényezö sem fogja automatikusan megoldani a problémát, mert a munkaerö átlagos színvonala sem felel meg a fejlettebb országokénak. En úgy gondolom, hogy elérheti az 1 milliót is azoknak a ( potenciális ) munkavállalóknak a száma, akik végzettségük/képzettségük/moráljuk stb. alapján Nyugat-Európában nagy valószinüséggel nem találhatnának munkát.
Megoldási ötletem csak az általánosságok szintjén lenne.
Naplózva
freechess
Hero Member

« Válasz #23 Dátum: 2003. Július. 02, 17:59:52 »

Nos, én úgy látom, hogy annak idején (’89-’90) a gyerek a fürdővízzel egyetemben távozott kis hazánkban. Ami jó és színvonalas volt az előző rendszerben - iskolarendszer, kultúra, szociális ellátás (tudom, nem volt tökéletes, de ehhez képest...) - mind ment, mint felesleges a szemétbe. Annak idején láthatóan sokkal kevesebb ember élt nyomorszinten, nem éheztek a kisiskolások, stb. Mit szólsz, amikor egy gyerek egyszer eszik meleg ételt egy nap. Ha jut éppen.... És akkor nem jut iskolatejre? Igaz, az is alig valami az elszórt tízmilliárdok mellett.

Kíváncsi lennék szegény Solt Ottília véleményére, aki annak idején alapító tagja volt a SZETA-nak, mit mondana: hova jutottak harcostársai, kiket támogatnak igazán?

Direkt nem írtam más pártot, bár nézzétek meg a felmérés időpontját!

U.I.: Amíg nincsen felelősen gondolkodó magyar elit - gazdasági és politikai egyaránt - oldalfüggetlenül, addig az arány csak nőni fog.
Naplózva
KapitányG
Hero Member

« Válasz #24 Dátum: 2003. Július. 03, 08:35:59 »

Azért ne felejtsd el, hogy akkor a halmozottan hátrányos helyzet egész mást jelentett, mint most. Úgy a társadalom perifériájára jutni, ahogy mostanra jutottak tömegek, egész egyszerűen csak akkor lehetett, ha deviáns volt, közveszélyes munkakerülő, bűnöző. Hátrányt jelentett az iskolázatlanság, de nem következett belőle automatikusan vagy legalábbis igen nagy bizonyossággal az, hogy nem lesz munkád, nem lesz megélhetésed.
Lehet, olvastál szociográfiákat, de emlékezz vissza, hogy azok is egész másfajta szegénységről beszéltek, mint a mostani szegénység. Beszéltek a munkásszállások lakóiról, az ingázókról, az agglomerációban víz és villany nélkül élő Szabolcsból stb. bevándorolt emberekről. Azokról, akik pl. uszadékfát - mit uszadékfát, víz sodorta ágakat halásztak le a Dunáról meg szenet lopni jártak az álló vagonokhoz, hogy egyáltalán fűteni tudjanak, csak később, jóval később.
Olvasom ebben a tanulmányban, hogy a II. világháború után a KSH először 1968-ra vonatkozóan számolt létminimumot. Érdekes az évszám. Az már kevésbé, hogy nem engedték az eredményeket nyilvánosságra hozni. Legközelebb 1984-ben került sor hasonló elemzésre - 50 példányban jelent meg, szigorúan belső használatra.

Ha Magyarországon jelentősen növekedne is a lakosság által megszerzett jövedelemmennyiség, nem biztos, hogy a szegénység csökkenését eredményezné. A szegénységnek csak egyik oka, hogy alacsonyak a bérek.
Naplózva
kovacslaszlo
Sr. Member

« Válasz #25 Dátum: 2003. Július. 03, 15:23:04 »

A szegénységet felszámolni nem lehet, esetleg csökkenteni, vagy ellensúlyozni. Egy olyan (kapitalista) rendszerben, ahol a felhalmozás a cél, nem valósulhat meg az emberek valódi felzárkoztatása. Volt egy elmélet, amit campanella kommonizmusnak nevezet (sajnos bizonyos erők lejáratták a szót magát), ami arra volt hivatott, hogy nem egyenlőséget, hanem stabilitást vigyen a társadalomba, úgy, hogy a legalsobb rétegek is elégedettek lehessenek, vagy inkább azt mondom, hogy elfogadható szinten élhessenek. Okos emberek azt mondják, hogy egy ilyen rendszer a fejlődés gátja, de tudjátok, lehet, hogy szívesen lemondanák a DVD-ről annak érdekében, hogy azt halljam a rádióban: ...ma száz éve annak, hogy egyetlen ember sem halt éhen, illetve egyetlen emberéletet sem követelt a pénzhiány...
Naplózva
magiszter
Full Member

« Válasz #26 Dátum: 2003. Július. 03, 17:54:52 »

Idézlek:
" hogy azt halljam a rádióban: ...ma száz éve annak, hogy egyetlen ember sem halt éhen, illetve egyetlen emberéletet sem követelt a pénzhiány..."
Engedd meg hogy feltegyek egy kérdést:amikor az ország lakosainak 60% tulsulyos,hogyan tehetsz fel ilyen tragikusnak tűnő kérdést?Szerintem a szociológusok feltupirozzák a statisztikájukat.Nézz körűl a környezetedben:találsz-e egyetlen ilyen esetet?Bizonyára nem.
Sajnálom hogy cinikusan hangzanak szavaim,a dolog lényege hogy a leszakadó rétegek mindig is msgvoltak,sokan rámutattak arra hogy felsőbb utasitásra ezt el kellett hallgatni.A kötelező munkaviszony elgfedte a tényleges helyzetet,nagy volt a "belső" munkanélkűliség,habár mindenkine volt "munkahelye".Ez a szociális "gondoskodás" zűllesztette le a gazdaságot,tartósitotta a parazita mentalitást bizonyos rétegekben.
Nem kell elvitatni a jogot bárkitől is hogy a "hid alatt aludjon",mint ismerjűk az irodalomból mint Párizsi jellegzetességet.
A bevezetőben emlitettek:
" Ez tükröződik a szociális ellátásokról szóló jogszabályokban is: az állami szerepvállalás visszaszorulásával párhuzamosan egyre több szociálpolitikai feladat hárul az önkormányzatokra, amelyek viszont sem intézményi, sem pénzügyi, sem személyi szempontból nem kellően felkészültek.
A tanulmány összegzésként azt állapítja meg, hogy a halmozott szegénység enyhítéséhez mindenekelőtt átfogó szociálpolitikára lenne szükség, a legsürgősebb feladat pedig a segélyezési rendszer jelentős megváltoztatása."
 nem egyéb mint a volt rendszer utórezgései.
Nincs szűkség semmilyen kűlönleges szakemberekre az önkormányzatokban,elég egy jó gazda módjára tevékenykedő polgármester.
Amint mondottam,saját jelentőségűk felértékeltetése készteti a szociológusdokat ilyesféle sopánkodásra.
Naplózva
fayutca
Hero Member

« Válasz #27 Dátum: 2003. Július. 03, 18:03:03 »

Egyszer mar kiprobaltak ezt az elmeletet, a vegere nemhogy nem DVD maradt, de nemhogy penzuk se volt, meg egy zaszlojuk se maradt, se himnuszuk amivel egy olympiara el tudtak volna menni. A tenyeket ugy kell latni ahogy vannak.
Naplózva
kovacslaszlo
Sr. Member

« Válasz #28 Dátum: 2003. Július. 03, 18:32:28 »

Kedves Magiszter és Fayutca!

Nem tudom ki kever és mivel mit, de itt enyhén szólva is materializálódott vélemények vannak, információhiányba csomagolva.

Amikor azt mondom, hogy éhhalál, nem (vagy nem csak) Magyarországra gondolok, hanem a világra, és szerintem nem lehetünk annyira tapintatlanok, hogy csak a határokon bellül nézünk körbe.

A kommunizmust nem próbálták ki, csak valamit, amit úgy neveztek. Ha én nem ettel még kaviárt, és valaki elém tesz egy tál kutyaszart, amit kaviárnak hív, erre én azt mondom, hogy ez nem jó, attól én nem mondhatom azt, hogy ettem kaviárt, de az rossz, illetve mondhatom, csak attól az még nem lesigaz.
Naplózva
magiszter
Full Member

« Válasz #29 Dátum: 2003. Július. 03, 18:48:58 »

Kedves kovácslászló,amit kommunizmusnak neveznek nagyon sokfelé és sokféleképp kipróbálták.Kivétel nélkűl katasztrófális eredménnyelMilliós éhhalál,halálmezők,gulagok,ne is soroljam.Ide vezet ha egy ideológia mentén erőszakkal pröbálnak messzianisztikus elképzeléseket terrorral megvalósitani.
Tégy le az ideológizálásról.
Fordulj a gyakorlati problémák megoldása felé.van bőven.A szerves fejlődés meghozza a vágyott végeredményt,minden ideológiai sallang nélkűl.
Űdv.
Naplózva
Oldalak: 1 [2] 3 4 5 6 7 ... 98
  Nyomtatás  

Ugrás: