NOL Fórum
2017. Október. 21, 07:38:18 *
Üdvözlünk, Vendég. Kérlek jelentkezz be vagy regisztrálj.

Jelentkezz be a felhasználóneveddel, jelszavaddal és add meg a munkamenet hosszát
Hírek: Új IP cím

Főoldal   Súgó Keresés Bejelentkezés Regisztráció  
Oldalak: 1 ... 129 130 131 132 133 [134]
  Nyomtatás  
Szerző Téma: SAKK-MAKKA  (Megtekintve 180334 alkalommal)
kecske
Global Moderator
Hero Member

nyomozó

« Válasz #1995 Dátum: 2016. Július. 30, 12:25:39 »

Világos már hosszú ideje tartja nyomás alatt a sötét állást, ebben az állásban 1.Lc4-et lépett azzal az ötlettel, hogy a futó ütésére leköti a sötét vezért. Sötét számára egyre nehezebbnek tűnik az f6-gyalog blokálása, hiszen e6-on kettős csere után az f-gyalog meglódulhat kinyitva az a1-h8 átlót.

Van-e mentsége sötétnek ?

MEGFEJTÉS

Világos 1.Lc4 lépése hiba volt, sötét ugyanis ütheti a futót, mert 1...Lxc4 2.Td7 Te7 lehetséges, és világos nem ütheti gyaloggal a bástyát az f1-en lehetséges matt miatt. Ugyanígy 3.Txe7 Sxe7 után a lovat sem ütheti. Sötét megőrzi tisztelőnyét és simán nyerni fog, noha a nagyátlón felállított világos üteg miatt még egy-két óvatos átcsoportosítást még el kell végeznie.
Naplózva
kecske
Global Moderator
Hero Member

nyomozó

« Válasz #1996 Dátum: 2016. Július. 30, 21:06:39 »

Jó másfél hétig nem leszek, addig nem adok fel újabbat.
Naplózva
kecske
Global Moderator
Hero Member

nyomozó

« Válasz #1997 Dátum: 2016. Augusztus. 16, 16:47:20 »

Basztikuli, megnyerhettem volna a legutolsó sakkversenyemet. Mondjuk nem érdemeltem volna meg, de megnyerhettem volna. Ez az állás az utolsó előtti fordulóban jött ki a verseny győztese ellen, aki végül fél ponttal előzött meg.

Feketével sokáig elég nyomottan álltam, és egy tisztáldozatra is kényszerültem a nagyobb bajok elkerülése végett, de a tisztáldozat váratlanul jól sikerült. Itt már három gyalogom van a tiszt ellenében, ami elégséges. Az ellenfelem itt még azt hitte, hogy nyerésre áll, hiszen lóg ez e5-lovam, és ha elviszem, sakkal üt a vezér f7-re. Ugyanez történik, ha megvédem a lovat a vezérrel, akkor cserél e5-ön, és utána üt f7-re. De van mentségem, és ezt már régen kiszámoltam, 1...Tf8!, bevédem magam f7-en és a ló ütésére visszahozom a tisztet 2.Lxe5 Dc5+-kal. És az ellenfelem itt vesztőt lépett. 2.c5??. Itt láttam, hogy cserével megszabadulhatok a d4-futótól, ezzel megelégedtem és azonnal léptem.

2...Sf3+?? és 2.Dxf3 Lxd4+ után döntetlenre adtuk. Ezzel nagyon meg voltam elégedve, egyrészt mert sokáig rosszul álltam, másrészt hiába van 3 gyalogom a tisztért, még oda kell figyelni az f-vonali nyomás, meg az f6-pont gyengesége miatt.

De hiszen lecserélhettem volna a vezért, egyben egy negyedik gyalogot is nyerhettem volna, ha egy kicsit tovább nézem: 2...Dxd4+ 3.Dxd4 Sf3+ 4.Lxf3 Lxd4+ 5.Kg2 Lxc5-tel és ezt bizony már nem adtam volna döntetlenre.

Sőt! Ha még tovább néztem volna, megtaláltam volna a nyerést is, mert van még jobb is: 2...Sd3! 3.Lxd3 Lxd4+ 4.Kg2 Lxc3 és visszanyertem a tisztet, marad 3 gyalog előnyöm tisztán.
Naplózva
kecske
Global Moderator
Hero Member

nyomozó

« Válasz #1998 Dátum: 2016. Augusztus. 22, 16:12:58 »

Régen volt már feladat, ez egy könnyű.

Saját produkt. Fekete vagyok, az anyagi megoszlás ( két tisztem van bástya + gyalog ellen ) talán árnyalatnyilag nekem kedvező, a nagyátló birtoklása már többet ígér, ettől függetlenül hosszú harc lehetett volna még, ha fehér utolsó lépésével ( Td1-d4? ) nem próbálta volna meg a bástyakettőzést előkészíteni.

Így azonban: sötét indul és nyer.
Naplózva
kecske
Global Moderator
Hero Member

nyomozó

« Válasz #1999 Dátum: 2016. Augusztus. 24, 11:17:54 »

Régen volt már feladat, ez egy könnyű.

Saját produkt. Fekete vagyok, az anyagi megoszlás ( két tisztem van bástya + gyalog ellen ) talán árnyalatnyilag nekem kedvező, a nagyátló birtoklása már többet ígér, ettől függetlenül hosszú harc lehetett volna még, ha fehér utolsó lépésével ( Td1-d4? ) nem próbálta volna meg a bástyakettőzést előkészíteni.

Így azonban: sötét indul és nyer.

MEGFEJTÉS

1...Se6 2.Td2 Sg5! és világos feladta, mert az f3- és h3-pontokra irányuló fenyegetések megoldhatatlan problémák elé állították.
( 3.f4? Sh3# ; 3.h4? Sf3+ 4.Kxg2 Sxe1+ 5.Kg1 Sxc2 ; a viszonylag legjobb 3.f3 Sxf3+ 4.Kf2! is döntő anyagi hátrányt eredményez. )

Csak nekem sikerült megtalálnom.
Naplózva
Purple Fox
Sr. Member

kálium-permanganát

« Válasz #2000 Dátum: 2016. Augusztus. 25, 20:55:44 »

Én az Se6-ig jutottam, utána sok mindennel próbálkoztam, de pont a g5-tel nem. Csak hogy ne hidd azt, hogy nem is foglalkozott vele senki Mosolyog

Az előző álláshoz is hasonlít, első pillantásra azt hittem, hogy az alapján készült.
Naplózva

"Nothing's gonna change my world... nothing's gonna change my world... nothing's gonna change my world... nothing's gonna change my world..." (John Lennon, 1968)
"Ugye a duda egy bőrzsák, ami a kormányban van belül?" (Purple Fox, 2010)
kecske
Global Moderator
Hero Member

nyomozó

« Válasz #2001 Dátum: 2016. Augusztus. 25, 21:24:08 »

Az előző álláshoz is hasonlít, első pillantásra azt hittem, hogy az alapján készült.

Érdekes, hogy ezt mondod, ezen még nem gondolkoztam, de lehet benne igazság, hiszen az állások valamilyen módon az én ízlésemet tükrözik ( mindkettőben én voltam fekete ). És bár nagyon különbözőek voltak a megnyitások, az első egy Sziciliai a második egy nem szabályos Grünfeld, de tényleg van valami hasonlóság ( sötét mezejű futó fianchettirozása, nyílt centrum és középvonalak stb. )
« Utoljára szerkesztve: 2016. Augusztus. 25, 21:25:47 írta kecske » Naplózva
kecske
Global Moderator
Hero Member

nyomozó

« Válasz #2002 Dátum: 2016. Szeptember. 04, 19:47:27 »

A lányok ( nyolcadikként startoltak ) hármat nyertek eddig, jutalmul a negyedikben az oroszokkal játszanak ( az oroszok a címvédők ).

A fiúk ( tizedikként startoltak ) két nyerés után ma kikaptak Azebajdzsántól ( sajnos ez volt a papírforma ), így holnap könnyű ellenfél vár rájuk. Nicaraguát kapták, pár éve mi is kizzadtunk egy 2-2-t ellenük ( mondjuk a mostani csapatuk kicsit – nem sokkal – erősebb ), úgy hogy Magyarország számára csak könnyű sörmeccsnek ígérkezik.
Naplózva
kecske
Global Moderator
Hero Member

nyomozó

« Válasz #2003 Dátum: 2016. Szeptember. 05, 18:56:46 »

A lányok ( nyolcadikként startoltak ) hármat nyertek eddig, jutalmul a negyedikben az oroszokkal játszanak ( az oroszok a címvédők ).

A fiúk ( tizedikként startoltak ) két nyerés után ma kikaptak Azebajdzsántól ( sajnos ez volt a papírforma ), így holnap könnyű ellenfél vár rájuk. Nicaraguát kapták, pár éve mi is kizzadtunk egy 2-2-t ellenük ( mondjuk a mostani csapatuk kicsit – nem sokkal – erősebb ), úgy hogy Magyarország számára csak könnyű sörmeccsnek ígérkezik.

A lányok minimális arányban kikaptak az oroszoktól ( sajnos ), a fiúk 4-0-ra nyertek a várakozásnak megfelelően, így mind a két csapatnak három győzelme és egy veresége van.

Az ötödikben a fiúknak Lettország, a lányoknak Svédország jutott, mindkét meccsen picit erősebbek vagyunk, ergó egy szolíd ( egygólos ) győzelem mindkét csapatnál jó volna ( és nem irreális a vágy ).
Naplózva
kecske
Global Moderator
Hero Member

nyomozó

« Válasz #2004 Dátum: 2016. Szeptember. 10, 19:11:48 »

A nyolcadik forduló után mind a két csapat azon a helyen áll, ahányadikként startolt. Tehát a lányok a nyolcadikon, a fiúk a tizediken.

Még három forduló van hátra.
Naplózva
kecske
Global Moderator
Hero Member

nyomozó

« Válasz #2005 Dátum: 2016. Szeptember. 11, 10:24:50 »

A nyolcadik forduló után mind a két csapat azon a helyen áll, ahányadikként startolt. Tehát a lányok a nyolcadikon, a fiúk a tizediken.

Még három forduló van hátra.

A mezőny rendkivüli kiegyenlítettségére jellemző, hogy a férfiaknál az előző olimpia győztese - Kína - most a 33. helyen áll, a női olimpiai bajnok - Oroszország - is csak a 6. helyen.
Naplózva
kecske
Global Moderator
Hero Member

nyomozó

« Válasz #2006 Dátum: 2016. Szeptember. 12, 20:07:54 »

Az utolsó forduló előtt a női csapat a 6., a férfi a 12. helyen áll. Az utolsó fordulóban a lányok Lengyelország ellen játszanak ( ez döntetlen körüli eredményt ígér ), a fiúk Görögország ellen ( itt kissé mi vagyunk erősebbek ).
Naplózva
kecske
Global Moderator
Hero Member

nyomozó

« Válasz #2007 Dátum: 2016. Szeptember. 13, 15:12:23 »

Az utolsó forduló előtt a női csapat a 6., a férfi a 12. helyen áll. Az utolsó fordulóban a lányok Lengyelország ellen játszanak ( ez döntetlen körüli eredményt ígér ), a fiúk Görögország ellen ( itt kissé mi vagyunk erősebbek ).

Sajnos a lányok súlyos vereséget szenvedtek a lengyelektől és a 16. helyne végeztek ( egy győzelem a második vagy harmadik helyet jelentette volna ; a minket legyőző  lengyelek másodikok lettek ).
A fiúk 2-2-t játszottak Görögország ellen és a 15. helyen végeztek.

A nőknél Kína, a férfiaknál az Egyesült Államok csapata győzött.
Naplózva
sandton
Hero Member

mer én vagyok az igazi TreBitch

« Válasz #2008 Dátum: 2017. Július. 20, 12:55:33 »

Ma van a sakkozók világnapja.

Minden jót !
Naplózva
kecske
Global Moderator
Hero Member

nyomozó

« Válasz #2009 Dátum: 2017. Július. 21, 17:14:49 »

A világ legszebb sakkozó lánya első ízben lett svájci bajnok.

( érdekes, hogy Monikához hasonlóan ő se "eredeti" svájci. Monika cseh szülők gyereke volt, Lena pedig - neve alapján - román származásúnak tűnik )
Naplózva
Oldalak: 1 ... 129 130 131 132 133 [134]
  Nyomtatás  

Ugrás: