NOL Fórum
2017. Október. 22, 09:11:49 *
Üdvözlünk, Vendég. Kérlek jelentkezz be vagy regisztrálj.

Jelentkezz be a felhasználóneveddel, jelszavaddal és add meg a munkamenet hosszát
Hírek: Új IP cím

Főoldal   Súgó Keresés Bejelentkezés Regisztráció  
Oldalak: [1] 2 3 4
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Gesztusok - Értékes semmiségek  (Megtekintve 23389 alkalommal)
szerki
Administrator
Full Member

« Dátum: 2005. Március. 17, 14:25:31 »

Peredi Ágnes, a Népszabadság Oázis című magazinjának szerkesztője írja:
"Akárhogy is törtem a fejem, mindig csak két japán jutott eszembe, ha megpróbáltam elmagyarázni másoknak, miféle gesztusokra gondoltam, amikor a Gesztusklub című rovatot kitaláltam.
Az egyik Kobayashi Kenicsiró, az első magyar karmesterverseny világhírűvé vált győztese. Fellépései mindig szenvedélyes sikerek, a közönség tombol, és ahogy szokás, a hangverseny végén behoznak egy nagy kosár virágot. Kobayashi pedig kiszed egy-egy szálat, és átnyújtja azoknak a zenészeknek, akiknek a játéka különösen kiemelkedő volt aznap este. Ilyenkor a közönség és közte meg a zenészek között újabb varázshíd épül - látszólag egy semmiségtől.
A másik japán Suzuki úr, az autógyáros. Egyik pesti sajtótájékoztatóján elfelejtettek vizet rakni elé az asztalra. Megszomjazott, jelezte, és nyomban hoztak neki egy pohár vizet. De nem ivott belőle mindaddig, amíg nem hoztak egy pohárral a tolmácsának is.
Efféle gesztusokra gondoltam, és elkezdtem (volna) gyűjteni a hazai példákat. De alig akadtak.
Reméljük, olvasóink több esetet tudnak. Várjuk történeteiket ebbe a topicba.
A hónap gesztusát háromhavi Népszabadság-előfizetéssel díjazzuk, és az Oázis nyomtatott kiadásában is közöljük."
Naplózva
endrecskem
Newbie
*

« Válasz #1 Dátum: 2005. Március. 18, 15:29:16 »

Nem friss történet, de nagyon emlékezetes.

Levente Péter és Gryllus Vilmos lépett fel "Égbőlpottyant mesék" című műsorával a Ferencvárosi Búcsúban a Bakáts téri templom előtti színpadon. Azaz csak lépett volna, mert szakadt az eső. A technikai stáb megoldotta volna, hogy a két előadó ne ázzon, de Levente Péter ránk, nézőkre pillantott, akik esernyők és esőkabátok fedezékében tanakodtunk, hogy meneküljünk-e, és azt mondta: "Na nem."

Térült-fordult, megkereste a katolikus templom plébánosát, aztán bejelentette: bemehetünk a templomba. A miséken használatos hangosításra rácsatlakozva az oltárnál helyezkedtek el a művészek. A szülők a padokba ültek. A gyerekek pedig kabátokra, pulóverekre ülve a padok előtti térségre seregeltek.

Aztán megtanultuk és elénekeltük például a "Nem tudja a bálna, milyen jó a málna, ha tudná a bálna, milyen jó a málna, csak málnát zabálna" című dalocskát. Vagy azt, hogy "Lassan jár a csigabiga, táskájában eleség, várja otthon lánya-fia, csigabiga feleség".

Gyönyörű látvány volt, ahogy megtelt ezzel a vidám társasággal és zenéjével a templom hatalmas belső tere.

Szép gesztus volt Móka Mikitől és a Bakáts téri plébánostól, hogy ezt az élményt szerezték.

A szép gesztushoz tartozott azért egy kis árnyék is. Még tartott a műsor, amikor a misére elkezdtek szálingózni környékbeli idős asszonyok, és ahelyett, hogy átragadt volna rájuk a gyerekek öröme, a fülem hallatára szörnyülködni kezdtek a "profán" jeleneten.

"Engedjétek hozzám a gyerekeket." És ne engedjétek őket elázni:)
Naplózva
Aham...
Hero Member

« Válasz #2 Dátum: 2005. Március. 21, 08:39:39 »

Néhány éve történt, hogy az ország legnagyobb vállalatának központi irodaházába kellett egy kisteherautónyi árut szállítanunk. A recepcióin szokás szerint egy csinos lány és három portás fiú fogadott, készségesen elmondták, hogy hová kell az árut rakni.

Ketten rakodtunk a portások szeme láttára. Hiányzott a segítség, de magad uram, ha szolgád nincsen. Kis idő múlva megjelent, éppen távozni készült a vállalat második embere. Üdvözölt bennünket, majd megfogta a bejárati ajtó szárnyát, hogy ne kelljen a ki-be nyitásával is vesződnünk.

Azonnal ott termett a három a portáslegény, és szó nélkül segítettek a pakolásban. Néhány perc alatt befejeztük. A végén ódaszólt az egyik, hogy koszos lett a világos színű öltönyöm. Mosolyogva szóltam vissza: van másik!
Naplózva
barika
Hero Member

"A malis vituperari laus est."

« Válasz #3 Dátum: 2005. Március. 22, 12:34:44 »

Aki annak idején látta Kobajasit azt hiszem soha nem felejti el. Gesztusokkal, arckifejezésekkel is vezényelte a zenekart. Volt szerencsém privátban is ismerni mert a budapesti siker után Magyarországon élt és azonos környéken laktunk.

Hasonló kvalitásokat és megnyilvánulásokat tapasztaltam szép számmal Seiji Ozawától, aki huszonhét éven keresztül volt a bostoni szimfónikusok zenei igazgatója és vezérkarnagya. Egy koncert Ozawával nem csak zenei élmény volt, hanem teli s teli volt olyan finomságokkal, emberi megnyilvánulásokkal amelyről a topikinditóban szó van...
Naplózva

Everyone ought to bear patiently the results of his own conduct.
Ember János
Newbie
*

« Válasz #4 Dátum: 2005. Március. 22, 12:48:21 »

hát ezt fantasztikusan eltaláltad!!
Naplózva
Kis Ádám
Newbie
*

« Válasz #5 Dátum: 2005. Március. 23, 08:04:40 »

Van egy fórumozás nevű népi játék Magyarországon, aminek az a lényege, hogy ismeretlen vagy alig ismert emberekről minél rosszabbakat kell mondani, anyjukat kell szidni, becsületükbe kell gázolni stb. Kemény, férfias küzdelem ez, leginkább a régi lovagi tornákra emlékeztet, a hasonlóságot jelzi az is, hogy az ún. fórumozók általában álarcban, sisakban  jelennnek meg a porondon.

A szidalmazást egy Szerki (= SZERtartásKIrály) nevű ceremóniamester felügyeli, ő biztosítja a lovagi tornák helyszínét, ő szabja meg a szabályokat, ő felügyeli azok betartását. "Szerki" csak bölcs, tapasztalt, és mindenekelőtt igazságos ember lehet, mert a harcosok felügyelete állandó résen levést,szakadatlan éberséget, tévedhetetlen ítélőképességet, és hallatlan precizitást kíván. Mindazonáltal a Szerkinek kevés eszköz áll rendelkezésére a harcosok indulatainak kordában tartására, ezek között a legkeményebb és leghatásosabb az ún.
kitiltás. Ez azt jelenti, hogy ha egy harcos magáról megfeledkezvén a játék hevében túllépi az egyébként általános elvként érvényesítendő fair play kereteit, a Szerki ott terem, és az érintettett ideiglenesen, ritkábban véglegesen megfosztja fegyvereitől, és karanténba helyezi, hasonlóképpen a Theseus király által  Palamon és Arcitas csapatainak összecsapásakor , valamint a Norton Antivirus által  alkalmazott eljáráshoz.

Ha a harcost a Szerki csak ideiglenesen tiltotta el a küzdelemtől , akkor természetesen kínosan kell ügyelnie arra, hogy az általa (egyébként önkényesen) megszabott határidőben az érintettett pontosan és késedelem nélkül visszaengedje a küzdőtérre. A Szerki nagylelkűségének és igazságosságának megnyilvánulásait, nevezetesen a kitiltás eszközének a megfelelő időben és módon való alkalmazását, az ehhez kapcsolódó objektivitást és pártatlanságot, a harcosok kéréseinek és észrevételeinek belátó, ám kritikus figyelembe vételét, az ideiglenesen kitiltottak jogainak a megszabott időben való helyreállítását összességében a   "gesztus" szóval szokás a szakirodalomban jelölni. A "gesztus", noha eredetileg semleges, ma már inkább pozitív töltetű szó, nem egyszerűen "megnyilatkozás"-t, "tett"-et jelent, hanem értékes, méltányos és méltánylandó,  a gesztor bölcs belátásából és szabad akaratából fakadó  cselekedetet.
Naplózva
que_je_fusse
Sr. Member

« Válasz #6 Dátum: 2005. Március. 23, 10:44:51 »

Van egy fórumozás nevű népi játék Magyarországon, aminek az a lényege, hogy ismeretlen vagy alig ismert emberekről minél rosszabbakat kell mondani, anyjukat kell szidni, becsületükbe kell gázolni stb. Kemény, férfias küzdelem ez, leginkább a régi lovagi tornákra emlékeztet, a hasonlóságot jelzi az is, hogy az ún. fórumozók általában álarcban, sisakban  jelennnek meg a porondon.

A szidalmazást egy Szerki (= SZERtartásKIrály) nevű ceremóniamester felügyeli, ő biztosítja a lovagi tornák helyszínét, ő szabja meg a szabályokat, ő felügyeli azok betartását. "Szerki" csak bölcs, tapasztalt, és mindenekelőtt igazságos ember lehet, mert a harcosok felügyelete állandó résen levést,szakadatlan éberséget, tévedhetetlen ítélőképességet, és hallatlan precizitást kíván. Mindazonáltal a Szerkinek kevés eszköz áll rendelkezésére a harcosok indulatainak kordában tartására, ezek között a legkeményebb és leghatásosabb az ún.
kitiltás.
Nu, megvan a különbség!

Érdekes módon én nem tudtam, hogy a forumozás, az küzdelem.
 Azt gondoltam, hogy ismeretlenek véleményt cserélnek, mindenféle dolgokról, a technika segítségével, virtuális ismerősként.
 Sosem gondoltam, volna, hogy akikkel beszélgetek, azok álarcban, és sisakban jelennek meg a beszélgetésekre, - megjegyzem azért az utóbbi időben már gyanús volt, hogy álarcot viselnek, és sisakot, mert különben a pofájukról egyeseknek lesülhetett volna a bőr...
 Érdekes, én nem tekintettem a beszélgető társaimat lovagi tornákra jellemző ellenségnek... - ez lehet a baj...

De miért lehet az, hogy akik beszégetni jönnek ide, azt addig provokálják, a sisakosék, rostélyosék, álarcosék, PÖCS-körék, amíg harcolni nem kezd...?
 Mert aki beszégetni jön, annak vannak gondolatai. Aki lovagitornára jön, annak egyenruhája van, páncélja, szakasza, egy zászlója, és egy tábora, ehhez gondolatok nem szükségeltetnek, elég a tömeg, és elég ha például "Vén Patásnak" mondjuk azt a nicket - érvtelen tudatlanságunkban, - ami egyébként Csatalaw... vagy alhangon "Csataló"-nak... De már nem is játszik, tehát nagy jelentősége nincs... Csak gesztus...
 Nyílván ezekre a gesztusokra is vannak gesztusok, mert ilyenkorra az ember félreteszi a beszélgető szándékot - és például válasz gesztusként, elküldi a kurva anyjába a tudatlan marhát...
 Akik a lovagi tornákra járnak, nem akarnak beszélgetni, csak provokálni akarnak, - Lásd soknevű plakátragaszto, vagy a "Nolország" topic identitászavaros főelőadóját...
 Nincs beszélgető szándék, - minden PÖCS-kör által indított topic, HARCTÉR!

A szertartáskirálynak nincs felelősége ebben. Nem tehet aróól, hogy a rostélyban, álarcban, páncélban megjelenő talpasok, szellemileg képzetlenek...
 Arról sem tehet, hogy undorítóak is.
 Ugyanis undorító dolog az, hogy keressük valakiknek a társaságát, egy asztalhoz ülünk vele, szemébe nézünk, jópofáskodunk, majd amikor már csak a monitoron látszik a nickje, akkor a becsületébe gázolunk, anyókázzuk, - szóval ilyesmi jellemző gesztusokat tesznek...
 Ezek egyébként tipikusan jobboldali gesztusok: Vrga Mihály is elment a tízéves "Bokros-csomag" konferenciára, és egészen mást mondott a konferencián, face to face, mint a táborban, mikor már nem látta senki, csak a tábor lakók...

Irogathatnám még a gesztusokat, - de unom, és undorodnék az álarcosok, páncélosok által átdobált szarjuk elemzésétől...

Tulajdonképpen az eltiltások abból adódnak, hogy a beszélgetni szándékozó szellemi elegancia, és öltönyösség, JOGOS ÖNVÉDELMÉT gyakorolja a páncélosok, álarcosok zászlók alatt, táborokban gyülekező hordája felett!
Naplózva
que_je_fusse
Sr. Member

« Válasz #7 Dátum: 2005. Március. 23, 11:13:13 »

Igazolásként - vélem, mert igazam lehet, - már jött egy válasz a Loccsmestertől:
 "... szellemi eleganciás, öltönyös, faszkalap..."

Olvasható a "Nolország" topicban.

Gesztus ez is... - értékét tekintve, mint az írója...
 Semmiség...
Naplózva
Kis Ádám
Newbie
*

« Válasz #8 Dátum: 2005. Március. 23, 11:23:47 »

Hölgyeim és Uraim !

Akkor én most teszek egy gesztust. Minden sértést, sérelmet, anyázást, hüjjézést, undsoweiterezést, melyekben
részesültem, ezennel meg nem történtnek tekintek. Kérem azokat, akik úgy vélik, hogy megsértettem őket, tegyenek hasonlóképpen. Egyszer be kell fejezni, legyen ez most. Továbbá minden csorbát ki lehet köszörülni, amíg a penge tart, mondogatta volt  szeretett hitatntanárom, Medvigy Mihály.

Békés, gyűlöletmentes Húsvétot kívánok mindenkinek !

-The Real Matter -
Naplózva
barik
Newbie
*

« Válasz #9 Dátum: 2005. Március. 23, 11:26:45 »

Szellemmé válásommal én is meg nem történtnek tekintem magam. De csak utánna, addig nem.
Naplózva
KapitányG
Hero Member

« Válasz #10 Dátum: 2005. Március. 23, 11:29:26 »

Neked is, kedves Matter.
(És nagyon irigyellek, hogy képes vagy mnden sérelmet és mindenegyebet meg nem történtnek tekinteni. Nekem nagyon nehezen megy, de: próbálkozom.)
Naplózva
barika
Hero Member

« Válasz #11 Dátum: 2005. Március. 23, 11:41:24 »

Minden jót Neked kedves Real és jó utat.
Mindenki másnak is. Nincs kivétel.
Énnekem nincsenek sérelmeim Tényleg nincsenek.
És ha valaki(k) úgy gondolná(k), hogy ezt abba kéne hagyni én partner vagyok.

(Ha meggondolom ez is gesztus :-))
Naplózva

barika
Hero Member

« Válasz #12 Dátum: 2005. Március. 23, 11:43:53 »

Mi lenne ha ezzel én nyerném az előfizetést? :-)))
No nem akarom tönkretenni a Népszabót, de csak légipostát fogadok el :-))
Naplózva

que_je_fusse
Sr. Member

« Válasz #13 Dátum: 2005. Március. 23, 11:44:40 »

Kezdd el...! Hagyd abba, "ezt"!
 Kezdje a békülést, aki kezdte a lovagitornát!

Az én gesztusom, hogy várok...
Naplózva
Ember János
Newbie
*

« Válasz #14 Dátum: 2005. Március. 23, 12:31:16 »

pompás gesztusok olvashatók itt..
Naplózva
Oldalak: [1] 2 3 4
  Nyomtatás  

Ugrás: