NOL Fórum
2017. Június. 29, 06:41:15 *
Üdvözlünk, Vendég. Kérlek jelentkezz be vagy regisztrálj.

Jelentkezz be a felhasználóneveddel, jelszavaddal és add meg a munkamenet hosszát
Hírek: E-mail címek ellenőrzése

Főoldal   Súgó Keresés Bejelentkezés Regisztráció  
Oldalak: 1 [2]
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Milyenek vagyunk mi székelyek?  (Megtekintve 35663 alkalommal)
Baloga Júlia
Newbie
*

« Válasz #15 Dátum: 2006. Február. 21, 01:03:58 »

Kedves Ipacstomi

Én is drukkolok az autonómiáért,viszont én nem örülnék , hogy ha újra Magyarországhoz tartozna. Bár úgy hazamenni, hogy a Székelyföldön élő emberek ugyanolyan jogokkal rendelkeznek mint én, biztos sok olyan ellenséges érzést feloldanának  ami amiatt keletkezett, hogy én eljöttem. Bár a gondjaikat átérzem 700 km.távolságról is, de ez persze nem olyan mint otthon szembenézni a mindennapos problámákkal.
Próbáltam elképzelni a térképet úgy, hogy Székelyföld autonóm.Mosolyog)
Lyukas Románia. Sajnálom azt, hogy a magyar határhoz közel eső részen, már alig hallani magyar szót. Mi lesz azokkal a magyarokkal akik bár kevesen,de ott élnek Partiumban?
Megoldás az ha Székelyföld autonóm, de ők maradnak.....?
Naplózva
sizu
Newbie
*

« Válasz #16 Dátum: 2008. November. 17, 18:43:01 »

Sziasztok! Szia Júlia!

Csak annyit mondanék, a székely ember olyan, mint Tamási Áron. Vagy, mint Benedek Elek. Vagy, mint Bözödi György és Vass Áron.

És, ilyen a mi Hazánk:

Bözödi György: Régi kertünk

Szebb az a kert, szebb, mint egy költemény,
ennél szebben nem is olvastam én, 
pedig nincs versbe szedve semmi benne,
uborkák kúsznak, ágra menve
fogóznak össze karcsú karjaikkal,
messziről éppen erre néz a pitvar, 
s a kert végéből ide kandikál 
a sárgán nyíló napraforgószál
kiültetve nagy szirmait a napra.
A zellerek közt árván elhagyatva
a karalábénk bámul segítség után, 
illegetvén a nagy hasát sután,
mint a szatócs, ha jóllakott ebédre
és sétálni indul ki a rétre.
A hagymatábla, mint ifjú hadsereg, 
a világ ellen rohamra ered,
habzsolja zölden, mit közelben érhet,
e nagy mohóság mi mindent nem ér meg! --
követeli a napfényt, földet, levegőt,
s nem győzheti le semmi, semmi őt.
Hát még a nagy tök! öntelten, bután
megy a csavaros indája után,
napra teríti lapu-takaróit,
mint a gazdasszony nagymosás után.
A paprikák sem hagyják magukat,
dudorodva törik a kiutat
az apró, hegyes levelek közül,
s a paradicsom már olyan büszkén ül
a helyén, mintha csak rajta múlna, hogy megérik.
A káposztákról jobb is nem beszélni,
úgy guggolnak, mint annyi fürge néni,
kik világ sorsát intézik csevegve
és sopánkodva néznek az egekre.
Hát a murok s a petrezselyem?
Földjét feszíti szét, ezer helyen,
s törtet mohón, követelőzve lefelé,
hogy zöld levele szinte már kék belé.
Habzsolja minden itt, mi az övé,
s magát helyezi mindenek fölé,
mert minden élni, csak élni akar
s nagyot nőni, de ezt mohón, s hamar,
hogy zeng belé a táj és dalol a csend,
s a legkisebb is csak azért cseng,
hogy nagy lehessen ő is és megérve
ragyoghasson, bár nem tudja, mivégre.
Az élet árad itt, maga a nagy-nagy élet,
mit megölnek s újjászülnek az évek,
az ősz mindent elpusztít mindég
s elülről kezdi az új tavasz, mint rég,
és rügy fakad a tarlott ághegyen.
Anyám őrködik, hogy itt rend legyen,
paszuly, krumpli megkapja a helyét,
s el ne födje a tök a káposzta fejét,
ki ne vesszen a tárkony és saláta,
s örvend, ha a zeller helyét eltalálta.

Gyermekkorom kertjében így tanyázott
együtt a béke és az élet, ám ott
is maradt valahol mindenestől,
s csak néha, nagy bánatomban keres föl
és álmaimban, de már hiába minden,
szegény anyám, hová lettél te innen,
hova vesztél örökre, nyomtalan,
éppen tavasszal, mikor a legtöbb dolga van
a jó kertésznek, amilyen te voltál?
Lásd, az életünk összeomlott, s ott áll
minden, nem lelve helyét, felkavarva,
beleszédülünk már e zavarba,
nálad nélkül nem kaphatjuk a rendjét,
az ment csak meg, mi belőled dereng még.

A régi kertet miért is idézem én ...
nincs már belőle, csak e költemény.
Naplózva
LasPersch
Hero Member

« Válasz #17 Dátum: 2008. November. 23, 06:30:56 »

Ez nem kepzelet kerdese, hanem csak ez emberi jogok es a demokracia elveit, torvenyei betartasat kerni/kovetelni/kiharcolni az "europainak" (be)kepzelt roman allamtol. Dehat ok mindig is a tulzott nacionalizmusukban (kisebbsegi erzes ?) hittek es eltek, ezzel probaltak a kisebbsegekre mint "felsobbrendu" nemzet hatni. Ez sohasem sikerult nekik es ezert politikai, kulturalis es gazdasagi eszkozokkel nyomtak/jak el oket. Eleg csak egy-egy politikai part kepviselojenek felszolalasat elolvasni vagy beszedet a parlamentben meghallgatni, a nyilt vagy burkolt magyarellenesseg mindig jelen van bennuk.
Naplózva

A demokrácia szörnyű rendszer, csak épp nem találtak föl még jobbat.
jpiturca
Vendég
« Válasz #18 Dátum: 2008. November. 23, 14:11:25 »

Ez nem kepzelet kerdese, hanem csak ez emberi jogok es a demokracia elveit, torvenyei betartasat kerni/kovetelni/kiharcolni az "europainak" (be)kepzelt roman allamtol. Dehat ok mindig is a tulzott nacionalizmusukban (kisebbsegi erzes ?) hittek es eltek, ezzel probaltak a kisebbsegekre mint "felsobbrendu" nemzet hatni. Ez sohasem sikerult nekik es ezert politikai, kulturalis es gazdasagi eszkozokkel nyomtak/jak el oket. Eleg csak egy-egy politikai part kepviselojenek felszolalasat elolvasni vagy beszedet a parlamentben meghallgatni, a nyilt vagy burkolt magyarellenesseg mindig jelen van bennuk.

Inkabb azt kellene megerteni, miert nacionalista a roman szemlelet. Autonomia kovetelessel, ujabban a Trianoni szerzodes gyakori emlegetesevel nem lehet a roman kormanyt egyuttmukodesre kenyszeriteni, vagy legalabb is hajlamossa tenni. Romania soha sem letezett a mai formajaban egeszen 1920-ig es, amit akkor elertek, nem fognak feladni es/vagy modositani onkent es dalolva. Egyaltalan barmilyen neven, barmilyen formaban a romanok nem voltak tomoritve egy allamban csak idolegesen es teruletileg joval korlatozottabb formaban. Nagy-Romania letrejotte ota pedig folyamatosan ebben a szellemben nevelik oket az iskolarendszeren keresztul. Kovetelni lehet, de a lehetosegek elozetes felmerese nelkul a kovelesek csak rontanak a helyzeten, nem pedig javitanak azt. Csak bebetonozni tudjal a magyaroktol valo zsigeri felemet. Senki nem fog tamogatni semmilyen sztatusz quo modositast Europaban. Emlekezzel vissza Tokes puspok elso EU-parlamenti haditattere, amikor is nagy patosszal az egybegyultek elebe vitte a magyarok ugyet es le lett szavazva appellata nelkul!
es vegezetul, kenyszeriteni valakit valamire csak az erofoleny poziciojabol lehet. Mi erofolenyben vagyunk?
Naplózva
ormester
Hero Member

« Válasz #19 Dátum: 2013. Február. 16, 19:41:31 »

Gálfalvi G. Zsolt

Publicisztika és irodalmi próbálkozások

Székely szarta a magyart vagy együtt tojtak a világra?
...
Tudom, hogy nehéz dolog, mert mi magyarok valahogy úgy vagyunk felépítve, hogy megesszük egymást. Bán Attila barátom valamikor a székelykeresztúri Unitárius Teológiai Gimnázium egyik magyar tantárgyversenyén így fogalmazta meg : Magyar mentalitás meghatározása : Megdöglött az én kecském, de akkor dögöljön meg a szomszédé is! Azóta sem hallottam találóbb leírást a magyar – magyar közti kapcsolatra. Elég nyilvánvaló, hogy nem attól kell félnünk és rettegnünk, hogy a vátrások Prahovából telepítik be a medvéket Hargita és Kovászna megyébe, azért, hogy pusztítsák a termést és támadják meg az embereket (bökkenjen ki a szemem, hogyha nem ezt olvastam az egyik portál kommentjei közt, volt is belőle nagy perpatvar a facebook oldalamon, aztán a végén már a vadászok is megszólaltak Kornis koma személyében, na de ez mind mellékes, nem is tudom miért szaporítom a szót ezzel), hanem attól, hogy a románok is tudják, a magyarokat nem kell szabotálni, szabotálják ők egymást eleget.

Mert kik is vagyunk mi és hány a székelyhez hasonló nemzetiség él a történelmi Magyarország területén? Kik a matyók, palócok és besenyők és miért nem hajdúnak vallja magát egy nemzetiség, hanem magyarnak? Itt egy kis összefoglaló, azoknak, akik nem unják elolvasni, köszönet érte Béla barátomnak.

A székelyek

A székelyek nagy része – mintegy 2,5-2,7 milliónyian (hivatalosan 1,7 milliónyian) – a Kárpát-medence keleti és délkeleti részében lakik és a magyar néptömbtől elszakadva, idegenektől körülvéve élik sajátos, elzárt életüket; magyarságukat soha meg nem tagadták. Hazájuk a Kárpátok koszorúzta magyar medence keleti zuga, ahol magas hegyektől övezett völgyekben és medencékben laknak, de élnek e törzstől elszakadt székely csoportok is (pl. a Vajdaságban és a Nyugat-Dunántúlon). Nevük latinos “sicul” szó formájában először a XI. század végén, magyar formájában (székely, zekel) pedig csak a 1334-től ismert. A helytörténeti adatok arra utalnak, hogy a székelység a XI-XII. században a nyugati és a keleti gyepük védelmét látta el.
...

http://zsoltgalfalvi.wordpress.com/2011/09/13/szekely-szarta-a-magyart-vagy-egyutt-tojtak-a-vilagra/
Naplózva

A hozzászólásaimban idézőjelek közé tett idézetek nem feltétlenül egyeznek a véleményemmel, azokért felelősséget nem vállalok, azok mindenkor a szerzőik véleményét tükrözik, amikkel nem feltétlenül értek egyet.
"Virág elvtárs:
Ezen lovagol maga? Amit a vaksi szemével lát? A süket fülével hall? ...
Oldalak: 1 [2]
  Nyomtatás  

Ugrás: