NOL Fórum
2017. Június. 24, 16:39:51 *
Üdvözlünk, Vendég. Kérlek jelentkezz be vagy regisztrálj.

Jelentkezz be a felhasználóneveddel, jelszavaddal és add meg a munkamenet hosszát
Hírek: E-mail címek ellenőrzése

Főoldal   Súgó Keresés Bejelentkezés Regisztráció  
Oldalak: [1] 2
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Spiró - Fogság - Kossuth-dj  (Megtekintve 4915 alkalommal)
bagaria
Newbie
*

« Dátum: 2006. Március. 19, 18:51:55 »

http://www.nol.hu/cikk/397630/
"Hogyan győznek a povinciák?"
A Mindentudás Egyeteme következő előadását a friss Kossuth-díjas író, Spiró György tartja az időszámításunk szerinti I. századi Római Birodalomról, amely tavaly megjelent Fogság című nagyregényének színtere.
Spiró: Tizenkét évig dolgoztam a regényemen, amelynek megírásához alaposan ki kellett kutatnom a korszak történelmét. De nem veszem el a történészek kenyerét, mert én megtehetem azt, amit ők nem, párhuzamot vonhatok az akkori helyzet és a mai között. Az analógia világos: abban az időben Róma volt a szuperhatalom, és a perifériáról induló ártalmatlannak, sőt primitívnek látszó ideológia végül belülről hódította meg a birodalmat.
...
Lényegében nem a barbárok katonai ereje, hanem a zsidó eredetű kereszténység nyelte magába a birodalmat. Ezért tartom elgondolkodtatónak a párhuzamokat. Az úgynevezett harmadik világ és Európa viszonya nagyon hasonló a kétezer évvel ezelőttihez. Ahogy én látom, korunk zsidói a mohamedánok. Ők vannak most a periférián, és az ő gondolatrendszerükből a centrumban beláthatatlan variációk beláthatatlanok.

http://www.nol.hu/cikk/397639
Bächer Iván: Spiró

"Spiró élete és műve azt dokumentálja, hogy amíg ember van a földön, minden és bármi előfordulhat, és elő is fordul.
Még az is, hogy Spiró György Kossuth-díjat kap.
De azért ez meglepő.
Nem kapott az Ikszekért, nem a Csirkefejért, nem darabok tucatjaiért, novelláiért, esszéiért, tudós monográfiáiért, fordítások százaiért.
Úgy látszik, most már nem lehetett neki nem adni.
Pedig ő igazán mindent megtett azért, hogy a magas elismerést ne kapja meg.
Mindenekelőtt lassan negyedszázada elejtett pársorosával, amelyben konstatálta, hogy: jönnek. Jönnek a hivatásos magyarok, a csakmagyarok, a szarmagyarok; jönnek, akik őt és magyar írók tucatjait és polgárok millióit kitagadják - megpróbálják kitagadni - a magyarságból, jönnek a szőröstalpúzók, az idegenszívűsözők, a marslakózók; megírta, hogy jönnek, akik itt vannak, és tönkreteszik Magyarországot.
Ezt a jövendölést nem csak a magyar nacionalisták nem bocsátották és nem bocsátják meg neki, de az úgynevezett liberális értelmiség is megorrolt érte akkor, és elfelejtett tőle elnézést kérni azóta is.
Persze nehéz megbocsátani, ha valakinek igaza van.
Spiró zavarba ejtő, kellemetlen, kínos. Túl sokat tud, túl művelt, túl sok nyelvet beszél, túl jól ír. Spiró egy túlzás. Egy törpe világba nem való.
Spiró őszinte, radikális, nyers, becsületes - egy gyáva és hazug világban. "
Naplózva
petró károly
Newbie
*

« Válasz #1 Dátum: 2006. Március. 19, 19:47:25 »

Érdekes, hogy nem lett belőle botrány, még műbotrány sem, pedig a bevett "Jézus-képpel" meglehetősen tiszteletlenül bánik Spiró.
Gondolom, az egyház úgy ítélte meg, amíg nem lesz belőle film (márpedig az nem lesz...), és nem próbálják bemutatni a nagy telvziók, nem kell ennek a valóban nem könnyű, de nagyon megrendítő könyvnek reklámot csinálni.
Naplózva
Sam Smallné
Newbie
*

« Válasz #2 Dátum: 2006. Március. 21, 22:29:15 »

http://www.mindentudas.hu/spirogyorgy/20060321spiro.html

A könyv nekem kicsit vastag, de az előadás érdekes volt. Nézni is lehet. Sam is nézte, csak kicsit játszott közben a kutyával. :-)
Naplózva
Sarkanyszeker
Hero Member

« Válasz #3 Dátum: 2010. Június. 15, 11:38:25 »

<a href="http://www.nol.hu/cikk/397639" target="_blank">http://www.nol.hu/cikk/397639</a>
Bächer Iván: Spiró

"Spiró élete és műve azt dokumentálja, hogy amíg ember van a földön, minden és bármi előfordulhat, és elő is fordul.
Még az is, hogy Spiró György Kossuth-díjat kap.
De azért ez meglepő.
Nem kapott az Ikszekért, nem a Csirkefejért, nem darabok tucatjaiért, novelláiért, esszéiért, tudós monográfiáiért, fordítások százaiért.
Úgy látszik, most már nem lehetett neki nem adni.
Pedig ő igazán mindent megtett azért, hogy a magas elismerést ne kapja meg.
Mindenekelőtt lassan negyedszázada elejtett pársorosával, amelyben konstatálta, hogy: jönnek. Jönnek a hivatásos magyarok, a csakmagyarok, a szarmagyarok; jönnek, akik őt és magyar írók tucatjait és polgárok millióit kitagadják - megpróbálják kitagadni - a magyarságból, jönnek a szőröstalpúzók, az idegenszívűsözők, a marslakózók; megírta, hogy jönnek, akik itt vannak, és tönkreteszik Magyarországot.
Ezt a jövendölést nem csak a magyar nacionalisták nem bocsátották és nem bocsátják meg neki, de az úgynevezett liberális értelmiség is megorrolt érte akkor, és elfelejtett tőle elnézést kérni azóta is.
Persze nehéz megbocsátani, ha valakinek igaza van.
Spiró zavarba ejtő, kellemetlen, kínos. Túl sokat tud, túl művelt, túl sok nyelvet beszél, túl jól ír. Spiró egy túlzás. Egy törpe világba nem való.
Spiró őszinte, radikális, nyers, becsületes - egy gyáva és hazug világban. "
Jönnek
Jönnek a dúlt-keblü mélymagyarok megint,
füzfapoéták, füzfarajongók, jönnek a szarból,
csönd van. Senki se pisszen. Alantról
kevéske hűlt költő csontujja int.
Ó, ha gyilkolni szabadna újra,
csámcsogva, hersegve szívnák a vért -
miért is? ki tudja. Trianonért? -
mered pár utcanév pici csontujja.
Ez olyan klima: itt folyton beborul,
ez rendben van, de szégyen, szégyen, szégyen,
hogy mindenki kussol, hogy mindenki fél,
és nekünk kell jönnünk, pár csenevésznek,
hogy bebizonyitsuk:
nemcsak a szemetek tudnak magyarul.
1984
Naplózva
LasPersch
Hero Member

« Válasz #4 Dátum: 2010. Június. 15, 11:52:16 »

...és nekünk kell jönnünk, pár csenevésznek, hogy bebizonyitsuk:
1984

Latnok !
Naplózva

A demokrácia szörnyű rendszer, csak épp nem találtak föl még jobbat.
Habók
Hero Member

Miss Brutal

« Válasz #5 Dátum: 2010. Június. 15, 12:12:30 »

...és nekünk kell jönnünk, pár csenevésznek, hogy bebizonyitsuk:
1984

Latnok !

Kassandra...
Naplózva

„Sokat dolgozni rossz.
Rosszabb csak az, ha nincs mit.”
(Dévényi Tibor)
kecske
Global Moderator
Hero Member

nyomozó

« Válasz #6 Dátum: 2010. Június. 15, 12:50:53 »

Jönnek
...

Nem ismertem a verset, de ennyi elég megérteni, miért akarják nehányan spírótlani a magyar irodalmat.
Naplózva
Sarkanyszeker
Hero Member

« Válasz #7 Dátum: 2010. Június. 15, 13:19:55 »

Jönnek
...

Nem ismertem a verset, de ennyi elég megérteni, miért akarják nehányan spírótlani a magyar irodalmat.
Szerintem a "kevéske hűlt költő csontujja" legalább ennyire magyartalan!
Az, hogy ki nem állhatja a falvédőirodalmat, az még csak-csak elmenne. No, de világirodalmi szinten karcolgatni, meg firkálgatni... Ilyesmit böcsületes magyar ember nem csinál!
Naplózva
LasPersch
Hero Member

« Válasz #8 Dátum: 2010. Június. 15, 18:19:27 »

]Nem ismertem a verset, de ennyi elég megérteni, miért akarják nehányan spírótlani a magyar irodalmat.
Ez sprirotlanitas vagy spirositas akar lenni ? Nehez a magyar nyelvtan, de azert kifejezo.
Naplózva

A demokrácia szörnyű rendszer, csak épp nem találtak föl még jobbat.
kecske
Global Moderator
Hero Member

nyomozó

« Válasz #9 Dátum: 2010. Június. 16, 09:35:03 »

Hát a spírótlanítás az a spírómentesítést jelentette volna, szóval hogy ki akarták volna törölni a magyar irodalomból. Többször is olvastam ilyesfajta véleményt.
Naplózva
Habók
Hero Member

Miss Brutal

« Válasz #10 Dátum: 2010. Június. 16, 19:18:40 »

Hát a spírótlanítás az a spírómentesítést jelentette volna, szóval hogy ki akarták volna törölni a magyar irodalomból. Többször is olvastam ilyesfajta véleményt.
Rendben is van, csak lemaradt a végéről egy szótag.
Naplózva

„Sokat dolgozni rossz.
Rosszabb csak az, ha nincs mit.”
(Dévényi Tibor)
kecske
Global Moderator
Hero Member

nyomozó

« Válasz #11 Dátum: 2010. Június. 17, 11:18:13 »

Rendben is van, csak lemaradt a végéről egy szótag.

Télleg. Viccesre sikeredett.
Naplózva
donpepe
Hero Member

« Válasz #12 Dátum: 2010. Június. 17, 16:45:31 »

nemtom ez most hogy gyütt ide, de én eccerű fleto fanként a fogságért még egy nobel-díjat is kiosztanék a spirónak, nekije. Puszi
Naplózva

má megin micsoda
vitezlaszlo
Hero Member

Vitezlaszlo

« Válasz #13 Dátum: 2010. Június. 17, 18:00:36 »

nemtom ez most hogy gyütt ide, de én eccerű fleto fanként a fogságért még egy nobel-díjat is kiosztanék a spirónak, nekije. Puszi
Nagyvonalu vagy. Pedig meg a szemit se lottek ki gumibogyoval.
Naplózva
donpepe
Hero Member

« Válasz #14 Dátum: 2010. Június. 18, 03:43:43 »

Nagyvonalu vagy. Pedig meg a szemit se lottek ki gumibogyoval.

mink, eccerű fleto fanok mán csak ijjenek vagyunk. Bibííí
Naplózva

má megin micsoda
Oldalak: [1] 2
  Nyomtatás  

Ugrás: