NOL Fórum
2017. Június. 28, 01:03:43 *
Üdvözlünk, Vendég. Kérlek jelentkezz be vagy regisztrálj.

Jelentkezz be a felhasználóneveddel, jelszavaddal és add meg a munkamenet hosszát
Hírek: Elindult az új NOL-Fórum

Főoldal   Súgó Keresés Bejelentkezés Regisztráció  
Oldalak: 1 ... 3 4 5 6 7 [8] 9
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Demokracia es/vagy szabadsag  (Megtekintve 11801 alkalommal)
methus
Global Moderator
Hero Member

vöröscsillagász és boszorkány is

« Válasz #105 Dátum: 2015. Április. 16, 13:50:38 »

Bevallottam, hogy nem tudom a megoldást.
Talán lesz valaki, aki tudja.
De a problema letezik, es nem mulik el attol, hogy nem foglalkozunk vele.

A Parlamentben választott kepviselok ulnek.  Jo, hogy nem maga a nep, hanem delegáltjai.  Ez a kozvetett demokrácia, amely ugyan nagyon rossz (szerintem), de meg mindig eggyel jobb, mint a kozvetlen demokrácia.  A kepviselok egy reszet megkozvetettebben jelolik ki a pártok (listás helyek).  Mit tudjuk, ez sem fenekig joghurt.

A torvenyeket az Orszaggyules eszkabalja, de a kontroll funkciot az Alkotmánybiroság gyakorolja, meg a KE.  Az utobbi - sajnos - jerlentektelen báb manapság a mi fertalyunkon, meg tolunk keletre.  Az elobbit viszont szakemberek alkotják, legalábbis igy kellene lennie, akiket - mivel erre erdemesnek találtattak - kijeloltek, azaz nem választottak.  Párt, vagy nem párt, a nepnek szerencsere nincs koze az AB-hoz.  Nem nezem le a nepet (páros napokon, es ma az van), de ovakodnek olyan ugyekben dontesi hatalmat adni a kezebe, amelyekhez nem ert.  Az állam vezeteseben, a gazdaság iranyitásában, a torvenyek szerkeszteseben, a diplomáciaban, az energia-politikában, es meg egy tucat más teruleten azonban sajnálatos modon csak ilyen ugyek vannak.

Szoval az AB egy hozzaerto testulet, amely nálunk nem kepes feladatat ellátni, mert a PART maga alá gyurte.  Az Akademia is ilyen hozzaerto testulet (a tudomány, a muveszet teruletein), amelyet a PART meg nem teljesen kontrollál, bár igencsak igyekszik.

Ismetlem, nem tudom, mi a megoldás.  Hajlok arra, hogy tudásukat, hozzaertesuket bizonyitott szakembereket bizzunk meg a fontos feladatokkal, ne kollegiumi szobatársakat, rokonokat, futsal társjatekosokat, stb.  A pártok szememben a korrupcio, a nepotizmus, az erdemtelen elonyszerzes lehetosegeit hordozzák magukban.

Es meg valami.
Osztonosen huzodozom minden csoportosulástol.  Minden zászlotol, cimertol, jelvenytol.  A pártok ilyen csoportosulások.  Zászlojuk is van, cimeruk is, szimbolumaik is.  Tisztjeik, tábornokaik, pápáik.  A pártok azert tomorulnek, azert szervezkednek, azert gyuleseznek, hogy magukat magasabban lassak.  Másszoval a pártok definicio szerint is kirekeszto letesitmenyek.
Naplózva

Art is I, science is we. (Claude Bernard, 1865)
adorka
Vendég
« Válasz #106 Dátum: 2015. Április. 16, 16:29:23 »

1. Bevallottam, hogy nem tudom a megoldást. Talán lesz valaki, aki tudja. De a problema letezik, es nem mulik el attol, hogy nem foglalkozunk vele.

2. A torvenyeket az Orszaggyules eszkabalja, de a kontroll funkciot az Alkotmánybiroság gyakorolja, meg a KE.  Az utobbi - sajnos - jerlentektelen báb manapság a mi fertalyunkon, meg tolunk keletre.  Az elobbit viszont szakemberek alkotják, legalábbis igy kellene lennie, akiket - mivel erre erdemesnek találtattak - kijeloltek, azaz nem választottak. 

3. Párt, vagy nem párt, a nepnek szerencsere nincs koze az AB-hoz.  Nem nezem le a nepet (páros napokon, es ma az van), de ovakodnek olyan ugyekben dontesi hatalmat adni a kezebe, amelyekhez nem ert.  Az állam vezeteseben, a gazdaság iranyitásában, a torvenyek szerkeszteseben, a diplomáciaban, az energia-politikában, es meg egy tucat más teruleten azonban sajnálatos modon csak ilyen ugyek vannak.

4. Szoval az AB egy hozzaerto testulet, amely nálunk nem kepes feladatat ellátni, mert a PART maga alá gyurte.  Az Akademia is ilyen hozzaerto testulet (a tudomány, a muveszet teruletein), amelyet a PART meg nem teljesen kontrollál, bár igencsak igyekszik.

1. Ezzel én is így vagyok, és nem csak ebben, hiszen ugyanezzel a felütéssel indítottam a bevándorlás, vagy az alapjövedelem ügyében is: nem tudom a megoldást, de azt tudom, mint Te is írod, hogy a dolgokról beszélni kell, mert nincs már messze az idő, amikor a kibeszéletlen ügyek miatt fejünkre dől a világ.

2. A törvényeket SAJNOS az országgyűlés eszkábálja, pedig ez teljesen rossz megoldás. A törvények egy rendszert kell(ene) alkossanak, rendszert, amelyben minden mindennel összefügg - épp emiatt az összefüggésrendszer miatt is a törvényhozás egy kifejezetten profi, speciális szakmai munka - a rendszerrel történő összefésülés miatt elsősorban.
A rendszernek természetesen egy nagyjából konszenzusos politikai alapvetésen kell(ene) alapulnia, de semmiképpen nem a mindenféle politikai szempontból összelapátolt 199 ember által megalkotva. Nekik az a dolguk, hogy megszavazzák a meggyőződésük szerint igazi, elkötelezett, hozzáértő szakemberek által megszerkesztett törvényszövegeket.

Ez persze túl sok feltétel, nem is felel meg ennyinek a sok törvénybarkácsoló ember. Meg is látszik a törvényeink koherencia-problémáin...

3.
Idézet
ovakodnek olyan ugyekben dontesi hatalmat adni a nep kezebe, amelyekhez nem ert

Ez ugyanannak a botnak a másik vége, nem? A hozzánemértő nép ostoba gyülekezete olyan, hozzánemértő, ostoba társaságot választ magának uralkodóul, akiket ugyan nem szeret, de legalább érteni véli.

4. Az AB persze nem hozzáértő testület, de nem is lehet az! És ezt nem a felmentésük végett írom, hanem mert van egy alaptörvényünk, amely alkotmányként funkcionál, de amely éppen a fentebb említett hozzánemértők által lett összebarkácsolva, és ezért nem alkot egy igazi alaptörvényt. Akármilyen szemétséget is művel az AB, annak "fedezete" levezethető abból a fércműből, amelynek pedig még saját asztala is van.

Rossz törvények alapján nem lehet korrekt bíráskodást várni - és ez az AB-n túl a bíróságokra is áll.
Naplózva
dmolnar
Sr. Member

« Válasz #107 Dátum: 2015. Április. 17, 08:37:29 »

Nem nezem le a nepet (páros napokon, es ma az van), de ovakodnek olyan ugyekben dontesi hatalmat adni a kezebe, amelyekhez nem ert. 

Mintha Svájcban működne. Lehet, ott okosabb a nép... (nem az). Az a baj, hogy ez egy tanulási folyamat. Meg kell tanulni okosan döntéseket hozni, okosan választani és nem bedőlni minden baromságnak. Csak az a baj vele, hogy ez egy hosszú, hosszú folyamat, tele buktatókkal és hibákkal. Amikből persze tanulni kell...
Naplózva
methus
Global Moderator
Hero Member

« Válasz #108 Dátum: 2015. Április. 17, 10:20:13 »

Nem nezem le a nepet (páros napokon, es ma az van), de ovakodnek olyan ugyekben dontesi hatalmat adni a kezebe, amelyekhez nem ert. 

Mintha Svájcban működne. Lehet, ott okosabb a nép... (nem az). Az a baj, hogy ez egy tanulási folyamat. Meg kell tanulni okosan döntéseket hozni, okosan választani és nem bedőlni minden baromságnak. Csak az a baj vele, hogy ez egy hosszú, hosszú folyamat, tele buktatókkal és hibákkal. Amikből persze tanulni kell...
1. De az, okosabb!
Kizart dolognak tartom, hogy alulmulna a magyart.
2. Nem ismerek olyan esetet ezereves tortenelmunk soran, amibol a magyar NEP tanult volna.  A kalandozasok befejezodtek nehany katonai kudarc utan, de a veresegekbol a vezerek tanultak, nem a nep.  Tudsz-e olyan esetrol, amibol a nep tanult?
3. Korrigalnom kell magamat: Semmifele hatalmat nem adnek a nepnek, mert semmihez sem ert.  Ma paratlan nap van!
Naplózva

dmolnar
Sr. Member

« Válasz #109 Dátum: 2015. Április. 20, 11:47:13 »

1. De az, okosabb!
Kizart dolognak tartom, hogy alulmulna a magyart.
2. Nem ismerek olyan esetet ezereves tortenelmunk soran, amibol a magyar NEP tanult volna.  A kalandozasok befejezodtek nehany katonai kudarc utan, de a veresegekbol a vezerek tanultak, nem a nep.  Tudsz-e olyan esetrol, amibol a nep tanult?
3. Korrigalnom kell magamat: Semmifele hatalmat nem adnek a nepnek, mert semmihez sem ert.  Ma paratlan nap van!

Nos én tudok. A túlélést, a mindenáron való túlélést. Azt tanulta meg. Ha kell, akkor kussol, ha kell, akkor alkalmazkodik, lop, csal, ha kell..  Ez van. Ezeréves történelme során ebbe kellett beletanulnia, mert ha nem csinálta, eltörték a gerincét.
Amúgy mitől lenne biztosabb, ha nem adnál a nép kezébe hatalmat? Ott voltak a dicső nemesek, az ország színe virága. Annyi vesztett ügy volt, hogy Dunát lehetne velük rekeszteni. Akkor kinek adnád a hatalmat? Az MTA-nak (éppen nemrégiben állapították meg magukról, hogy lehetőleg a vezír seggét kell nyalni - Lásd: Ságvári - én nem a történelmi hűséghez ragaszkodni). Kik azok, akiknek a kezébe letennéd nyugodtan a hatalmat?
Naplózva
methus
Global Moderator
Hero Member

« Válasz #110 Dátum: 2015. Április. 20, 12:19:13 »

Kik azok, akiknek a kezébe letennéd nyugodtan a hatalmat?

Tobb izben beismertem, hogy nem tudom.  Egy-ket alkalommal hablatyoltam valami zavarosat szakember-tarsaik altal es -bol kozvetve valasztott expertek tanacsarol, de ez ugyanugy vegiggondolatlal suletlenseg volt, mint barmely mas alternativa.

Azonban egy demokraciara eretlen nepet valasztasok utjan kormanyozni szememben egyenerteku azzal, hogy a lovak koze dobjuk a gyeplot.

Melleseleg korulottunk nehany tucat mas nep is megmaradt, precizen ugyanannyi even at, mint mi.  Nyilvan ezek is megtanultak "tulelni", talan maskeppen, mint mi.  Nem foglalkozom azzal, hogy most eppen jobban megy a soruk, mint nekunk, hiszen volt mar forditva is.

Az MTA meg, mintha kezdene kicsit magahoz terni.  Igaz, jelenleg egy matematikus az elnok, de ebbol ne vonj le hibas kovetkeztetest.
Naplózva

dmolnar
Sr. Member

« Válasz #111 Dátum: 2015. Április. 20, 15:23:00 »

Kik azok, akiknek a kezébe letennéd nyugodtan a hatalmat?

Tobb izben beismertem, hogy nem tudom.  Egy-ket alkalommal hablatyoltam valami zavarosat szakember-tarsaik altal es -bol kozvetve valasztott expertek tanacsarol, de ez ugyanugy vegiggondolatlal suletlenseg volt, mint barmely mas alternativa.

Azonban egy demokraciara eretlen nepet valasztasok utjan kormanyozni szememben egyenerteku azzal, hogy a lovak koze dobjuk a gyeplot.

Melleseleg korulottunk nehany tucat mas nep is megmaradt, precizen ugyanannyi even at, mint mi.  Nyilvan ezek is megtanultak "tulelni", talan maskeppen, mint mi.  Nem foglalkozom azzal, hogy most eppen jobban megy a soruk, mint nekunk, hiszen volt mar forditva is.

Az MTA meg, mintha kezdene kicsit magahoz terni.  Igaz, jelenleg egy matematikus az elnok, de ebbol ne vonj le hibas kovetkeztetest.

Azért azt vedd figyelembe, hogy a környező népek is küszködnek  a maguk nyavalyáival. Mármint a demokráciát most először a kezükbe kapó (mert nem kiharcoló) népekre gondolok. Igen, ezt tanulni kell és ha jönnek a problémák elkezd sírni a nép, hogy debezzeg a diktatúrában (Ferenc Jóska, Horthy, Rákosi, Kádár - nem kívánt törlendő) mennyivel jobb volt, mert akkor bezzeg... Most itt tartanak az oroszok is, van egy új cár és boldogok vele.

Ezt nem azért írom, hogy örülj neki, mert én se örülök, de ettől még a világ így működik.
Naplózva
methus
Global Moderator
Hero Member

« Válasz #112 Dátum: 2015. Április. 20, 16:06:08 »

Ezt nem azért írom, hogy örülj neki, mert én se örülök, de ettől még a világ így működik.

Igen a vilag igy mukodik, azaz sokfelekeppen, bar en az oromeimet mas forrasokbol szerzem, nem a vilag mukodesenek tanulmanyozasabol.

A demokracia azonban csak egyfelekeppen mukodik, vagy pedig sehogy.
Es ez az egyfele mukodes nem attol turheto, hogy mindenkinek van szavazati joga, es sokan hasznaljak is ezt.
Hanem attol, hogy a polgar logikusan, eszervekkel vegiggindolja, hogy kire adja a voksat es miert arra.  Ez bizonyos szintu iskolazottsagot tetelez fel, tovabba olyan erkolcsos hozzaallast, amely a polgarban tudatositja, hogy felelos a szavazataert.  Ha Te peldaul a Jobbikra szavazol, akkor annak Adorka, meg Habok, meg Sarkanyszeker is issza a levet.

A magyar (allam)polgar iskolazottsagi szintjet megtudhatjuk a statisztikabol.  A statisztika szerint hazankban analfabeta nincs!  Osszeirva! (Hofi)
A magyar polgar logikus gondolkodasaban, esz-erveiben nem hiszek.  A polgar korruptsagaban, megvasarolhatosagaban igen.
Felelosseg-erzeteben megintcsak nem.

A masik topikban Peto Tibort elemezgettuk.  Ott Adorka baratommal vitaba keveredtem, holott keves az elteres nezeteink kozott.  (O az emlitett "egyszeru emberek" kozott el, en meg kulfoldon spekulalok elvont modon egy iroasztal mogott.)  Megis, amikor es ahol a politika erzelmi kerdes is, akkor es ott nagy baj van!

Rakosi pajtas idejeben kurtoltek szet, hogy "Elni tudunk a szabadsaggal!".  Nos, nem ez volt az egyetlen hazugsag akkortajt, de belem ez vagott a legmelyebben.  Nem tudunk elni a szabadsaggal!  Nem tudtunk 1848-49-ben sem, 1945-48-ban sem, 1956-ban sem.  Es persze 1989-2xxx-ben sem.  Hianyzik hozza a kulturank, az erkolcseink, az egymas irant erzett empatiank.  Hogy ezt tanulni kell?  Hogy azt a tanulast kellene a demolkracianak biztositania?  Ordogi kör!
Ha tortenesz es/vagy szociologus lennek, akkor annak szentelnem eletemet, hogy kutassam a kulonbseget a nepek kozott, peldaul a magyarok es a nyugateuropai es/vagy Skandinav nepek kozott.  Miert nem sikerult az egyiknek es miert sikerult a masiknak elegendoen hosszu demokraciaban elnie, hogy megtanulhassa es magaenak erezze azt az eletformat?
Naplózva

adorka
Vendég
« Válasz #113 Dátum: 2015. Április. 20, 16:59:22 »

...ha jönnek a problémák elkezd sírni a nép, hogy debezzeg a diktatúrában (Ferenc Jóska, Horthy, Rákosi, Kádár - nem kívánt törlendő) mennyivel jobb volt, mert akkor bezzeg...

Bocs, hogy beleduma, de azt tapasztalom gyakran, hogy nagyon sokan - ahogyan csúszik ki alóluk a létbiztonság - a felsorolt diktatúrák közül örömmel választanának, a legtöbben persze Kádárt, mert az még él az emlékekben, de nagymamám, ha élne Ferencjóskát választaná, pedig a férjét (az én nagyapámat) 1916-ban a ferencjóskai háború vitte halálba. De előtte minden szuper volt, mesélte gyakran...
Naplózva
dmolnar
Sr. Member

« Válasz #114 Dátum: 2015. Április. 21, 08:28:02 »

Ha tortenesz es/vagy szociologus lennek, akkor annak szentelnem eletemet, hogy kutassam a kulonbseget a nepek kozott, peldaul a magyarok es a nyugateuropai es/vagy Skandinav nepek kozott.  Miert nem sikerult az egyiknek es miert sikerult a masiknak elegendoen hosszu demokraciaban elnie, hogy megtanulhassa es magaenak erezze azt az eletformat?

Nos, egycsapásra egyik népnek sem sikerült. Gondolj mondjuk a franciákra, hány száz évig huzakodtak, mire nagyjából kialakult a mostani köztársaság. Belefért abba a jakobinusoktól, Napóleonon keresztül a Vichy kormányzat is. No pláne a gyarmati viselkedésük, ami sok minden volt, csak európai nem. Akik sikeresek, azok mind, mind maguk kínlódták ki maguknak a rendszerüket. Tanulni ugyan lehet tőlük, tán még egy kicsit gyorsítani is a folyamatokat, de ahogy a forradalmakat nem lehet exportálni, úgy a demokráciát sem.

Magyarország egyik nagy (ha tán nem a legnagyobb) problémája, hogy soha nem alakult ki olyan erős polgári réteg, amelyik le tudta volna váltani a nemeseket az ország vezetéséből. Ha végignézel a történelmen, gyakorlatilag 1945-ig a nemesség irányította az országot (rosszul) és a polgárság szerepe másodrendű, ha nem harmadrendű volt. A nemesség pedig gátja volt inden demokratizálási törekvésnek. Persze szigorúan szerintem.
Naplózva
methus
Global Moderator
Hero Member

« Válasz #115 Dátum: 2015. Április. 21, 09:57:08 »

A hamarosan soronkovetkezo angol valasztasok kapcsan olvashato a Metazin valogatasaban:

http://www.metazin.hu/index.php/item/3083-a-demokracia-kiabrandito-pszichologiaja

Nyugodtan gondoljunk a magyarorszagi valasztasokra, a magyar politikusokra (a paletta egyik szeletol a masikig) mert azokra is igaz a cikk allitasa.

Sajnalatos, hogy a konkluziot senki sem meri megfogalmazni.  Sem a szerzok, sem a politikai analitikusok, sem a pszichologusok, egyaltalan senki.  Mert a demokracia, a szent tehen, a kritizalhatatlan fenomen nem tűr mast, csak dicseretet.
Naplózva

dmolnar
Sr. Member

« Válasz #116 Dátum: 2015. Április. 21, 15:13:29 »

A hamarosan soronkovetkezo angol valasztasok kapcsan olvashato a Metazin valogatasaban:

http://www.metazin.hu/index.php/item/3083-a-demokracia-kiabrandito-pszichologiaja

Nyugodtan gondoljunk a magyarorszagi valasztasokra, a magyar politikusokra (a paletta egyik szeletol a masikig) mert azokra is igaz a cikk allitasa.

Sajnalatos, hogy a konkluziot senki sem meri megfogalmazni.  Sem a szerzok, sem a politikai analitikusok, sem a pszichologusok, egyaltalan senki.  Mert a demokracia, a szent tehen, a kritizalhatatlan fenomen nem tűr mast, csak dicseretet.

Ebben azért nem vagyok annyira biztos, bár a cikk részeivel egyetértek. Pont az angolok (is) mutatták meg, hogy nem mindig akarnak egyszerű megoldásokat (Margaret Thatcher) és elfogadják, ha racionális érveket sorakoztatnak fel (skót népszavazás a függetlenségről). természetesen szívesebben fogadják a népek, ha érthetően szólnak hozzájuk és az ő problémájukról beszélnek (mondjuk, hogy ez miért új dolog, nem értem).
Naplózva
adorka
Vendég
« Válasz #117 Dátum: 2015. Április. 21, 17:10:38 »

...természetesen szívesebben fogadják a népek, ha érthetően szólnak hozzájuk és az ő problémájukról beszélnek (mondjuk, hogy ez miért új dolog, nem értem).

Nem új, csak rettenetesen ritka...
Naplózva
sandton
Hero Member

mer én vagyok az igazi TreBitch

« Válasz #118 Dátum: 2015. Április. 22, 10:00:00 »

...

No azért egyre több az olyan vélemény ezügyben, hogy azért mert nincs nála jobb.

Pedig van.
Hagyjuk a demokráciát úgy ahogy van, de vegyük ki alóla a bankokat, tőzsdéket és az (érdekelt) ügyvédeket...

Ugye a cocilizmusban más pénzét költötték, a demokráciában a sajátot ( amit a saját embereitől happoltak el a fenti "intézmények" segítségével...)

És mindezt mindenkor a népek által dalolva, síppal , dobbal meg amivel akartok.

Egy idézet a rendszerváltás hajnalán alapított Reform nevű lapból.
"...nem látok lényeges változást, de amíg másnak sem megy jobban , addig én sem panaszkodok....."
Mit gondolsz, ez a személy kire szavazhatott ?
A válasz : nem mindegy ?

Hát ilyen a MI demokráciánk.
Naplózva
methus
Global Moderator
Hero Member

« Válasz #119 Dátum: 2015. Szeptember. 10, 10:33:51 »

Ungvary Rudolf a Nepszabadsagban

" ... Az iszlám bizonyos alapelveit nem lehet-e az EU tagországainak alkotmányaival összeegyeztethetetlennek minősíteni? Mennyire lehet európai sorsunk a saját kezünkben?

Nem tapasztalok nyílt vitát a demokraták között. Holott minden demokratikus alternatíva, amellyel egyben megnyerhető az aggódó, a szélsőjobb uszításainak kiszolgáltatott tömeg is, a fenti kérdésre adott hiteles válaszból vezethető le. A humanizmusra való hivatkozás, az orbáni burkolt rasszizmus elutasítása önmagában hatástalan. Van egy másik, egyelőre rejtett konfliktus, mégpedig a felvilágosodás értékeit féltők és az emberi jogok fundamentalista értelmezői között is. Válaszokhoz csak a demokraták közötti nyílt beszéddel lehet eljutni."

http://nol.hu/velemeny/nincs-demokratikus-valasz-1561983?system=cachefrissit&ajax=1
Naplózva

Oldalak: 1 ... 3 4 5 6 7 [8] 9
  Nyomtatás  

Ugrás: