NOL Fórum
2017. Október. 22, 16:27:10 *
Üdvözlünk, Vendég. Kérlek jelentkezz be vagy regisztrálj.

Jelentkezz be a felhasználóneveddel, jelszavaddal és add meg a munkamenet hosszát
Hírek: Elindult az új NOL-Fórum

Főoldal   Súgó Keresés Bejelentkezés Regisztráció  
Oldalak: [1] 2
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Virtuózok  (Megtekintve 2692 alkalommal)
Habók
Hero Member

Miss Brutal

« Dátum: 2014. Október. 17, 20:52:24 »

Lement az első rész a vetélkedőből. Kicsit vegyes érzéseim vannak. Nagyon élveztem, de... Tudom, hogy Virtuózok a címe, de az az érzésem, pont ezt nem érik el vele, amit szeretnének, hogy megkedveltessék a komolyzenét azokkal, akik eddig idegenkedtek tőle. És ez bravúrdarabokkal nem megy.  Viszont a következő fordulóba jutni csak azzal lehet.

Talán majd jövö héten, a gyerekek kedvcsinálóbb darabokat játszanak.

Naplózva

„Sokat dolgozni rossz.
Rosszabb csak az, ha nincs mit.”
(Dévényi Tibor)
adorka
Vendég
« Válasz #1 Dátum: 2014. Október. 18, 11:38:27 »

Lement az első rész a vetélkedőből. Kicsit vegyes érzéseim vannak. Nagyon élveztem, de... Tudom, hogy Virtuózok a címe, de az az érzésem, pont ezt nem érik el vele, amit szeretnének, hogy megkedveltessék a komolyzenét azokkal, akik eddig idegenkedtek tőle. És ez bravúrdarabokkal nem megy.  Viszont a következő fordulóba jutni csak azzal lehet.

feleségem története jutott eszembe - emlegette is az este - erről, amit írsz.

Ő tanyán nőtt föl, Eperjes határában (nem a szlovákiai Eperjes!), osztatlan tanyai iskolákból került a szentesi gimnáziumba, és mindjárt akkor őszön elvitték őket Pestre, és az Operába is. és mert akkor épp Wagnert játszottak, hát a "Bolygó hollandi"-t nézték meg.
Olyan gyerekek, aki életükben nem láttak még emeletes házat sem, többnyire rádiójuk sem volt...

Megrázó élmény volt, bár én szerencsés voltam, és nem így ismerkedtem meg az operákkal, a komolyzenével. Valamikor a '80-as években sikerült elcsalnom egy csodálatos "Pillangókisasszony" előadásra, ami nagyon tetszett neki - de belőle már sosem lett komolyzene-rajongó (bár José Cura operaáriáit időnként megnézzük-hallgatjuk azért...)
Naplózva
Habók
Hero Member

Miss Brutal

« Válasz #2 Dátum: 2014. Október. 18, 15:13:12 »

feleségem története jutott eszembe - emlegette is az este - erről, amit írsz.

Ő tanyán nőtt föl, Eperjes határában (nem a szlovákiai Eperjes!), osztatlan tanyai iskolákból került a szentesi gimnáziumba, és mindjárt akkor őszön elvitték őket Pestre, és az Operába is. és mert akkor épp Wagnert játszottak, hát a "Bolygó hollandi"-t nézték meg.
Olyan gyerekek, aki életükben nem láttak még emeletes házat sem, többnyire rádiójuk sem volt...

Megrázó élmény volt, bár én szerencsés voltam, és nem így ismerkedtem meg az operákkal, a komolyzenével. Valamikor a '80-as években sikerült elcsalnom egy csodálatos "Pillangókisasszony" előadásra, ami nagyon tetszett neki - de belőle már sosem lett komolyzene-rajongó (bár José Cura operaáriáit időnként megnézzük-hallgatjuk azért...)

Wagner nem kezdőknek sem egyértelmű. Én is csak most kezdek vele barátkozni (bár ez nem jelent semmit). Persze, van, akit rögtön megfog a monumentalitása, de azért ez elenyésző.

Ilyenkor jut eszembe Földes tanár úr, aki a Kossuth Klubban zeneszerettető ekőadásokat tartott. Ismeretlen és ismerős, kedvelt és nem igazán népszerű zenéket hozott egy-egy témakörben, és mindig csak néhány perces részleteket. Aztán csak utánamentünk egy-egy darabnak. És nem igaz, hogy egy tv-műsorban ezt nem lehet megcsinálni, hiszen hallgattam én Bernsteint És Lukin Lászlót. Ilyen műsorra lenne szükség.

Ez a Virtuózok nagyon hamar a nem nézett kategóriába fog csúszni.
Naplózva

„Sokat dolgozni rossz.
(Dévényi Tibor)
Habók
Hero Member

Miss Brutal

« Válasz #3 Dátum: 2016. Április. 23, 17:22:48 »

Utólag visszavonom akkori véleményemet, velem együtt nagyon sokan nézték a műsort. És talán az ideit is fogják, ha a műsorvezetés hagyja, hogy hallgassuk...
Kár, hogy nekem a tegnapi kimaradt...
Naplózva

„Sokat dolgozni rossz.
(Dévényi Tibor)
methus
Global Moderator
Hero Member

vöröscsillagász és boszorkány is

« Válasz #4 Dátum: 2016. Április. 23, 17:55:53 »

Nekem nem maradt ki a tegnapi.
A TV-ben van egy musor, zenei archivum (talan a Mezzo-n), ahol tegnap eppen David Ojsztrak es Yehudi Menuhin jatszottak egyutt.
Na, ez nem mindennapi esemeny!
Naplózva

Art is I, science is we. (Claude Bernard, 1865)
adorka
Vendég
« Válasz #5 Dátum: 2016. Április. 23, 17:58:19 »

Utólag visszavonom akkori véleményemet, velem együtt nagyon sokan nézték a műsort. És talán az ideit is fogják, ha a műsorvezetés hagyja, hogy hallgassuk...

Ezen a linken megnézheted/hallgathatod az egészet, kb 80 perc:

http://www.mediaklikk.hu/video/virtuozok-2016-04-22-i-adas/
Naplózva
adorka
Vendég
« Válasz #6 Dátum: 2016. Április. 23, 18:11:28 »

A TV-ben van egy musor, zenei archivum (talan a Mezzo-n), ahol tegnap eppen David Ojsztrak es Yehudi Menuhin jatszottak egyutt.

Talán ez volt? A "Menuhin 100" sorozat tíz adásából volt tegnap este az első:

X/1. rész
A Moszkvai Filharmonikus Zenekar hangversenye
Vezényel: Yehudi Menuhin és David Ojsztrah
Közreműködik: Igor Ojsztrah, Yehudi Menuhin - hegedű, David Ojsztrah - mélyhegedű
1. Mozart: Esz-dúr sinfonia concertante K. 364., (Igor Ojsztrah - hegedű, David Ojsztrah - mélyhegedű, vez. Menuhin),
2. Beethoven: Hegedűverseny,
(Menuhin, vez. David Ojsztrah - London, Royal Albert Hall, 1963. szeptember 28.)

Következő rész: május 12., csütörtök, 12:36

A "Mezzo"-n nem találom, de a magyar Rádió hangtárában meghallgatható a koncert.
« Utoljára szerkesztve: 2016. Április. 23, 18:40:52 írta adorka » Naplózva
Habók
Hero Member

Miss Brutal

« Válasz #7 Dátum: 2016. Április. 23, 18:16:33 »

Ezen a linken megnézheted/hallgathatod az egészet, kb 80 perc:

http://www.mediaklikk.hu/video/virtuozok-2016-04-22-i-adas/
Köszönöm!
Naplózva

„Sokat dolgozni rossz.
(Dévényi Tibor)
methus
Global Moderator
Hero Member

« Válasz #8 Dátum: 2016. Április. 23, 21:28:21 »

Talán ez volt? A "Menuhin 100" sorozat tíz adásából volt tegnap este az első:

X/1. rész
A Moszkvai Filharmonikus Zenekar hangversenye
Vezényel: Yehudi Menuhin és David Ojsztrah
Közreműködik: Igor Ojsztrah, Yehudi Menuhin - hegedű, David Ojsztrah - mélyhegedű
1. Mozart: Esz-dúr sinfonia concertante K. 364., (Igor Ojsztrah - hegedű, David Ojsztrah - mélyhegedű, vez. Menuhin),
2. Beethoven: Hegedűverseny,
(Menuhin, vez. David Ojsztrah - London, Royal Albert Hall, 1963. szeptember 28.)

Következő rész: május 12., csütörtök, 12:36

A "Mezzo"-n nem találom, de a magyar Rádió hangtárában meghallgatható a koncert.
Lehet, hogy a BravaNL csatornan volt.
Bach D-moll kettosversenyet jatszottak.
A Youtube-on megnezheto.
Naplózva

methus
Global Moderator
Hero Member

« Válasz #9 Dátum: 2016. Április. 23, 21:41:17 »

Wagner altalaban nehezen hozzaferheto.  40 felett szokas kezdeni vele.  Persze, vannak kivetelek, pl nejem, aki meg 20 sem volt, amikor minden Wagner eloadason jelen volt az Operahazban, gyakran a kakasulo olyan reszen, ahonnan a szinpadot nem is lehetett latni. (Olcso jegy diakoknak es egyeb megszallottaknak.)
Magam is 40 felett szoktam hozza.  Manapsag szinte minden nap hallgatok valamennyi Wagnert.  Minden nap felfedezek valami ujat, szepet, eddig eszre nem vett gazdag reszletet a hatalmas wagneri eletmuben.
Ugy vagyok vele, mint a vak ember a reggeli zsemlevel, amelynek makos tetejen minden nap uj tortenetet olvashat.
Naplózva

Habók
Hero Member

Miss Brutal

« Válasz #10 Dátum: 2016. Április. 24, 06:45:08 »

Wagner altalaban nehezen hozzaferheto.  40 felett szokas kezdeni vele.  Persze, vannak kivetelek, pl nejem, aki meg 20 sem volt, amikor minden Wagner eloadason jelen volt az Operahazban, gyakran a kakasulo olyan reszen, ahonnan a szinpadot nem is lehetett latni. (Olcso jegy diakoknak es egyeb megszallottaknak.)
Magam is 40 felett szoktam hozza.  Manapsag szinte minden nap hallgatok valamennyi Wagnert.  Minden nap felfedezek valami ujat, szepet, eddig eszre nem vett gazdag reszletet a hatalmas wagneri eletmuben.
Ugy vagyok vele, mint a vak ember a reggeli zsemlevel, amelynek makos tetejen minden nap uj tortenetet olvashat.

Mindkét esetre tudok példát.
Jócskán negyven felett vagyok, mostanában jutottam el oda, hogy meghallgatom Wagner zenéjét, de még nem élvezem (talán a kórusait, no azokat már igen), sőt most kezdem szeretni Verdi késői operáit is.
Viszont egyik barátnőm húszévesen már Wagner-rajongó volt megkoplalt jegyekkel. De azért ez a ritkább eset.
Naplózva

„Sokat dolgozni rossz.
(Dévényi Tibor)
dmolnar
Sr. Member

« Válasz #11 Dátum: 2016. Április. 26, 12:55:17 »

Hogy belekotyogjak, mint abszolút hozzá nem értő. Érdekes, számomra nincs preferált zeneszerző, sőt az is előfordul, hogy egy zeneszerző egyik szerzeménye elragadtatással tölt el, míg a másik meg teljesen közömbös marad. Ugyanígy vagyok komoly zene vs. könnyűzene ügyekben is. Állítólag kisgyermek koromban Bartókot hallgattam nagy elmélyüléssel, mondjuk ez most is meg tud lenni, csak volt közben huszonöt év szünet... Mert akkor hallani se bírtam... Ezeken a virtuóz gyerekeken meg nem tudok eligazodni. Mert meglehet, lesz belőlük valami, de lehet, hogy még egy-két év és eltűnnek..
Naplózva
adorka
Vendég
« Válasz #12 Dátum: 2016. Május. 23, 10:44:42 »

Ez a lány nem magyar virtuóz - hanem lengyel, Marcelina Dąbek. De amit és ahogyan játszik...egy kicsi lány, egy hatalmas hárfa, és Bach. Engem elvarázsolt.

Johann Sebastian Bach - (harp) Toccata and Fugue in D minor BWV 565
Naplózva
Habók
Hero Member

Miss Brutal

« Válasz #13 Dátum: 2016. Május. 23, 19:02:50 »

Hogy belekotyogjak, mint abszolút hozzá nem értő. Érdekes, számomra nincs preferált zeneszerző, sőt az is előfordul, hogy egy zeneszerző egyik szerzeménye elragadtatással tölt el, míg a másik meg teljesen közömbös marad. Ugyanígy vagyok komoly zene vs. könnyűzene ügyekben is. Állítólag kisgyermek koromban Bartókot hallgattam nagy elmélyüléssel, mondjuk ez most is meg tud lenni, csak volt közben huszonöt év szünet... Mert akkor hallani se bírtam... Ezeken a virtuóz gyerekeken meg nem tudok eligazodni. Mert meglehet, lesz belőlük valami, de lehet, hogy még egy-két év és eltűnnek..
Nekem vannak kedvenc zeneszerzőim, akiktől szinte mindent, szinte bármikor - bár nem minden mennyiségben. És van sok olyan szerző, akinek csak egy-két (esetleg egy) darabját szeretem. És olyan is van, akinek az általam ismert műveiből egy sem tetszik. Tőlük csak ismeretlent kezdek hallgatni, mert hátha az az egy azért olyan lesz...

A virtuóz gyerekekkel meg én is így vagyok. Talán a kamaszoknál már jobban lehet gondolni - de ők is kerülhetnek még rossz kézbe. A tehetségekkel általában rablógazdálkodás folyik...
Naplózva

„Sokat dolgozni rossz.
(Dévényi Tibor)
Habók
Hero Member

Miss Brutal

« Válasz #14 Dátum: 2016. Május. 23, 19:10:52 »

Ez a lány nem magyar virtuóz - hanem lengyel, Marcelina Dąbek. De amit és ahogyan játszik...egy kicsi lány, egy hatalmas hárfa, és Bach. Engem elvarázsolt.

Johann Sebastian Bach - (harp) Toccata and Fugue in D minor BWV 565
Köszönöm!
Naplózva

„Sokat dolgozni rossz.
(Dévényi Tibor)
Oldalak: [1] 2
  Nyomtatás  

Ugrás: