NOL Fórum
2017. Szeptember. 25, 17:45:39 *
Üdvözlünk, Vendég. Kérlek jelentkezz be vagy regisztrálj.

Jelentkezz be a felhasználóneveddel, jelszavaddal és add meg a munkamenet hosszát
Hírek: Új IP cím

Főoldal   Súgó Keresés Bejelentkezés Regisztráció  
Oldalak: 1 ... 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Medvé(k)ről úgy általában  (Megtekintve 50568 alkalommal)
freechess
Hero Member

« Válasz #855 Dátum: 2017. Március. 14, 10:24:58 »

Ismeretes, hogy van pianista medve, most kiderült, hogy van (volt  Szomorú) kapucíner is....
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Mondd, nem kevered te össze a KAPUCINER-t a KAPU CIMER-rel?
Nem.
Naplózva
kecske
Global Moderator
Hero Member

nyomozó

« Válasz #856 Dátum: 2017. Március. 14, 14:03:26 »

Nemrég volt szó Gárdonyiról, most meg a kapu címerről, akkor jöjjön A pesti úr :

A kapu tzimör.
Tsütörtökön röggel levelet kaptam a pesti úrtól, még pedig deróton kütte, oszt azt íri, hogy aszondi Göre biró várjon ma ebédre. Hát mondok a zannyuknak ma uras ebédöt főzz kóbászos bablevest, mög túrus tsuszát, közbe mög petsönyét, hagy lakjék jól.
Avval kiküdöm a kotsimat a vasuthon, hogy mondok ha ládája van vagy mitsodája, hát hozza be.
Mög is érközött délbe de nem vót ládája tsak 2-t nagy sárga bűrtarisznyája, oszt fuldoklott az úr a nagy porba.
- Aszondi mindig ijen por van-e itten?
- Nem mindig mondok, mert mikor esik, akkor két hétig se látunk port utána.
- De aszondi akkor tán sár van?
- Hát az van mondok.
- Nagy sár?
- Hol nagy, hol kicsi.
- De hajja a nagy sár nem nekem való.
- Az is köll hébekorba mondok.
- De aszondi neköm nem köll.
- Mondok huzzon ojankor tsizmát.
- Aszondi neköm soha életömbe nem vót tsizmám. Mer aszondi én Pestön neveköttem. Most gyüvök először falura. Hát röndbe van e a szoba?
- Röndbe mondok, akár az öspörös is möglakhatna benne.
Hát tetszött is neki, kiválthogy a déványt is betétettem, oszt aszondi tsak még tyükör hibázik.
- Minek a mondok, tsak asszonynak való az.
- Hát aszondi kend sohse néz tyükörbe?
- Nem én mondok. Láttam mán magamat elégször. De mondok igazitsa föl az ur az gatyáját mer letsuszott.
- Nem gatya az aszondi, hanem kamásli.
- Mindegy mondok, kilátzik.
- Hát aszondi kapok-e ebédöt, mer nagyon éhös vagyok.
- Kaphat mondok. Petsönyét is süttettem. Bürge petsönyét.
- Azt jól tötte aszondi, neköm mindönnap köll.
- Mindönnap? mondok. Hát löhet az is vagy két hétig.
- Tsak két hétig?
- Talán tovább is, mondok mert igy nyáron jobban betegszik az állat mint télön.
- Aszondi tsak nem betegöt vágnak talán?
- Hát mondok nem is az egésségöset. Ki vágná le a zegésségöset?
Ez nem nagyon tetszött neki. Aszondi, hátha ű is megbetegszik?
- Mondok attól ne tartson. Ihol vagyok én, sohse ártott még, mert mondok úgy értse: nem beteg az bürge, tsak kerge. Szombaton kergült meg kettő is.
- Szombaton? aszondi, hiszen mama tsütörtök van.
- Eláll az mondok, mentül tovább áll, antul porhanyóbb.
Ez nem tetszött neki.
- No mondok délbe, hát itt a leves, kóstojja mög, hogy mijen?
Feltüzi az orrára az okulárét oszt aszondi pók van benne.
- Ejnye a rusnya férgit mondok, hogy kerül bele?
Avval kihalászom a kalánnal az levessibül, oszt mondok most mán nints több benne, megöheti.
Hát mög is ötte jóézüven.
Aszondi az ebéd végin, hát jó vót az ebéd, csak most ide az kapu tzimört.
Mondok magamba mi a tsudát akar a kapu tzimörrel? de mondok píze van, hát hagy tejjék kivánsága.
Avval kiszólok a kisbirónak mög a Kátsának, hogy mondok emejjétök le a kapu tetejit.
Mig azok odaki feszögetik, mondok az urnak, hogy mondok minek az a kapu tzimör?
- Hát aszondi köll az mindön ebéd után, de vatsora után is megkivánom.
- De minek? mondok.
- Hát aszondi jót tesz a gyomromnak.
- A gyomrának-e?
- Annak.
- Tsak nem töszi tán rá a gyomrára?
- Nem aszondi, hanem bele.
- Mondok tsak nem öszi mög tán?
- Dehonnem aszondi. Kivált ijen kóbászos bableves után.
- Mondok teréfál talán?
- Nem én aszondi. Érzöm, hogy a bableves jó vót, de nehéz igy nyáron a gyomornak.
- De mondok az én kapu tzimörömet nem öszi meg az úr.
- Debizony mögöszöm aszondi.
- Fizet is akkor érte vagy 10-iz forintot.
- Az aszondi derága lönne.
- Derága? De mondok nagyon is ótsó, hát nem nézte mög az úr, hogy mijen?
- Nem bánom én aszongya akármijen, csak lögyön.
Bétzepelik a kapu tzimört, hát aszondi minek az?
- Hát mondok, hogy mögögye az úr.
- Mögögyem? Nem bolondultam meg.
- Nem azt mondta-e, mondok, hogy mögakarja önni?
Akkor magyarázta oszt ki a szavát, hogy kávét akar, hát mondok beszéjjünk akkor magyarul.
Aszondi ebéd után, hogy asszondi biró uram nem mutatná-e mög neköm a falut?
- Mondok hát nem látta mikor gyütt?
- Nem egészen aszondi, mert löhetnek itt ojan látnivalók amik Pestön nintsenek.
- Önni valók vannak mondok, de látnivalók nem gondónám. Mert hogy többet ne mongyak kóbászos bablevest is kereshet az úr Budapestön.
- Mán az igaz, aszondi, hogy ijen jót soha nem öttem. De más nevezetösségöt gondolok én. Például valami képet.
- Képet. Hát az van itt ölég, de legkivált szent János, szent József meg a Szűzanya. Szent Pétör is a Pétör sógornál.
- Nem ijen képet gondolok aszondi hanem régi olaj képet.
- Olaj képet? Mán ojan pedig nints itten mondok, mer nálunk a zolajjal tsak tsizmát kennek mög hajat.
- Hát aszondi más nevezetösség mi van itt?
- Nem tudom mi vóna mondok, hatsak a Vida nem.
- Ki az?
- Gazembör mondok. Hét vármögyébe ösmerik, de legjobban tsak itt mög Illaván.
- Mást gondolok én, aszondi.
Avval bemögy a szobába, kihozi az esernyőjét meg a köpönyegit, oszt aszondi a Kátsának, hozza utánam a köpönyegöt.
A Kátsa mingyán magára őtti, ojan vót benne mint valami lengyel zsidó.
Aszondi az ur, ne őttse hát magára, hanem tsak ugy a karján hozza szépen összehajtva.
Avval kiterpeszti az ernyőt oszt tarti a feje fölé.
- Nem esik mondok.
- Nem is esső ellen tartom aszondi, hanem hogy a nap ne süssön.
- No mondok ez soha eszömbe nem jutott vóna.
Gondókottam az úton, hogy mit mutassak neki? hát arra tanáltam, hogy mondok a Durbints sógor uj gyesznó ólát mutatom mög neki, mög a kajlafülü malatzot aki benne van.
Az ur tzibart vött elő, oszt neköm is akart adni, de mondok én a tzibart is tsak apritva szeretöm. Avval rágyujtottam a pélpámra oszt ugy möntünk.
Aszondi útközbe, hogy mögölékszök-e egy pengővel ha annyit fizet naponkint tartásér.
- Mög mondok, ha nem kiván ojanokat a miket nem adhatok.
- Nem aszondi tsak ojan jó magyaros ételöket aggyanak mint délbe, este tsirkét, röggel kávét, uzsonnára aluttejet.
- Hát mondok möglösz.
Oszt magamba örültem, hogy mondok de dörék embör.
A sógor éppen kint pélpázott a zepörfa alatt a zudvaron, mondom neki hogy ihol a pesti ur, a kajla malacot kévánta möglátogatni.
Mutattyuk neki a zólat, hát tsak kungorgati rá a zórát.
- Mit szól rája mondok?
Aszondi nagyon büdös.
Látom a sógor képin, hogy elröstelködik, hát mondok tisztöt ur, nem gyöngyvirág a gyisznó mifelénk se.
Igy mögfeleltem.
Röggel ahogy kiülünk a zagátzfa alá, aszondi, hát kend biró uram nem kávédzik.
- Nem én, mondok, tsak mikor beteg vagyok.
- Hát mit öszik kend?
- Szalonnát, - mondok, - nints annál jobb.
Épp akkor tálali ki a zasszony neki a kávét ott a zágátzfa alatt neköm mög a paprikás szalonnát.
- No aszondi az úr, hát tögye mög az én kedvemér kend, hogy ögyék ma velem kávét?
- Mér mondok?
- Azér, aszondi, mert lyobban esik, ha ketten öszünk.
- Mögtöszöm mondok, ha a zúr is mögtöszi az én kedvemér, hogy szalonnát öszik.
- Szivesen, aszondi, de tsak a kávé után.
Hát igy mögtöttük egymásnak a kedvit, de hogy a kávé nem akart összebarátkozni bennem a szalonnával, hát mögszopogattam utána a tsutorámat is.
*
Aszondi délután a pesti úr, hogy aszondi mindön jó vóna, tsak olyan nagy meleg ne vóna.
Mondok hát azon is segithessünk.
- Hogyan? aszondi.
- Hát mondok gyüjjék ki velem a zúr a pintzébe. Ott ojan híves van, hogy jobb se köll. Akár kint ülünk a gyiófa alatt, akár bent a hordó mellett, mindönképpen nagy a hüvösség.
A pesti úr aztán kétzör se kérette magát, tsak a fejibe tsapi a kalapot, a kézibe a napernyőt, a Kátsának mög odaadi a zibertzikáját, oszt gyön.
Útközbe bészólok a sógornak is, hogy mondok gyék ken, hát gyött az is.
Mikorra kiértünk jól kifütött bennünket a meleg, de legkivált a pesti urat. No aszondi a tüzes poklon jut körösztül az embör a kend hűvösségére.
Igy esik legjobban mondok.
Avval kinyitom a pintze ajtót oszt mondok a Kátsának rakj egy kis tüzet, oszt ihol a szalonna mög a só, pirijjad.
Hát a Kátsa tüzet bagzik nagy hamarosan oszt süti a szalonnát, de a zur aszondi, hogy ü szomjas majd kiszárad a lelke. Mondok ne busujjék amig ezt a 6-t hordót láti, de mondok hátha önnénk előbb.
- Nem aszondi előbb iszok.
Teli tsorditom neki a zitzés bögrét, hát úgy kihörpenti, hogy hármat se mozdul az gigája, no mondok aggyisten egésségire, tsak mög ne ártson.
- Nem árt ez üneki aszondi, - könnyü bor.
- Nono, mondok.
Avval mink is iszunk egy-egy kortyot. Akközbe mögsül a szalonna, megdörgöjjök az kinyeret egy kis foghagymával, oszt jól bépofázunk.
Mondok most mán ihatunk. Hát ittunk is. A Kátsa elővötte az hegedüjit, oszt mondok a legujabbat.
Hát rá is zönditötte, hogy aszondi:
Begyön a pap a kösség szobába,
Biró uram mit tsinál magába?
Nem vagyok én sohase magamba,
Mikor tsutora lóg az nyakamba.
Mikor tsutora lóg az nyakamba,
A jó Istent áldom én magamba,
Mer az a jó Isten ha nem vóna,
Akkor bizony tsutora se vóna.
Itt a pesti urnak is fejibe száll az jókedv, ojan veszött tántzot kezd, hogy majd szétveti az pintzét, oszt a nyakamba borul, összevissza nyali az pofámat, mög a Durbintsét, mög a Kátsájét, no mondok magamba biztos, hogy közel a képviselő választás ideje.
Aztán jól elbeszélgettünk.
Aszondom napszállatt után, hogy mondok tyűh kutyaatta, de itt felejtkeztünk! hát a vatsora?
Indulni akarunk, hát a pesti úr nem bir fölkelni a székrül. Fölemejjük, hát neki borul a hordónak, oszt aszondi, jaj édös Jolán.
- Nem leány az mondok, de ne is sajnájja, mert mögen mögtanájjuk.
De ű mán beszélni se igen tudott, a lába mög 8-tzasokat járt a zúton.
Egy darabbig vezettük, de mikor mán 8-tzasokat se tudott járni, mondok a Kátsának, szödd a hátadra.
Hát a Kátsa a hátára szötte, oszt röttentően szitta, hogy mijen nehéz.
- A bor nehéz benne mondok, a mit mögivott.
A Kátsa aztán visszamaradozott tőlünk. Etzör ahogy mögfordulok, hogy mér maradozik vissza, akkor látom, hogy mögforditotta a hátán a pesti urat, fejjel lefelé, oszt úgy tzepeli.[/color]

Naplózva
tozser
Hero Member

"Ilyen egyszerű az egész!"

« Válasz #857 Dátum: 2017. Március. 14, 19:17:47 »

Kecske 856.-ra
REMEK!!

Csak egy kérdésem lenne, vagy kettő..
Ezt te gépelted be vagy van valami "másolós egér" amit elhuzol a szöveg -vagy kép-felett, az megjegyzi és utánna "Másolás" és beteszi a Forumba?
Azért kérdezem, mert egy olyen nagy terjedelmű szöveg megirása  (nekem!) több órai munka lenne.

Ha viszontb TE irtad be, gratulálok, bármikor-bárki fel tud venni "gépiró"nak.. Mosolyog
Naplózva

A legnehezebb dolog a vilagon tudni hogyan kell valamit jol csinalni vagy irni es szo nelkul vegignezni azt hogy azt valaki rosszul csinalja vagy irja.
Habók
Hero Member

Miss Brutal

« Válasz #858 Dátum: 2017. Március. 15, 11:04:52 »

Nemrég volt szó Gárdonyiról, most meg a kapu címerről, akkor jöjjön A pesti úr :

Gárdonyit olvasni  mindig jó.
Naplózva

„Sokat dolgozni rossz.
Rosszabb csak az, ha nincs mit.”
(Dévényi Tibor)
freechess
Hero Member

« Válasz #859 Dátum: 2017. Március. 15, 14:53:30 »

Azért az is érdekes, hogy édesapja német származása ellenére Kossuth fegyvergyárosa lett.
https://hu.wikipedia.org/wiki/G%C3%A1rdonyi_G%C3%A9za
Naplózva
Habók
Hero Member

Miss Brutal

« Válasz #860 Dátum: 2017. Március. 15, 15:32:28 »

Azért az is érdekes, hogy édesapja német származása ellenére Kossuth fegyvergyárosa lett.
https://hu.wikipedia.org/wiki/G%C3%A1rdonyi_G%C3%A9za
Nagy sodrása volt a reformkornak.
Naplózva

„Sokat dolgozni rossz.
Rosszabb csak az, ha nincs mit.”
(Dévényi Tibor)
KapitányG
Hero Member

« Válasz #861 Dátum: 2017. Március. 15, 16:46:08 »

Nagy sodrása volt a reformkornak.

Nem a reformkor tette magyarrá!
Itt lehet olvasni a Zieglerekről:
https://library.hungaricana.hu/hu/view/EvangelikusPayrSandorMuvei_007_Gardonyi_1934/?pg=0&layout=s
Naplózva
kecske
Global Moderator
Hero Member

nyomozó

« Válasz #862 Dátum: 2017. Március. 15, 19:21:18 »

Két barnamedve, Romulusz és Tibor érkezett a Budakeszi Vadasparkba, akik már birtokba is vették a számukra megújított medvekifutót.
Naplózva
KapitányG
Hero Member

« Válasz #863 Dátum: 2017. Március. 15, 19:52:00 »

Két barnamedve, Romulusz és Tibor érkezett a Budakeszi Vadasparkba, akik már birtokba is vették a számukra megújított medvekifutót.

Gyakran költöznek szegény macik! Azt olvastam, hogy eddig Veresegyházon laktak ( http://www.hirado.hu/2017/03/14/barna-medvek-erkeztek-budakeszire/?source=hirkereso ), viszont február 2-án még az állatkertben lesték, hogy meglátják-e az árnyékukat ( http://orientpress.hu/cikk/2017-02-02_tibor-es-romulus-rovid-telet-josoltak )
Naplózva
kecske
Global Moderator
Hero Member

nyomozó

« Válasz #864 Dátum: 2017. Március. 15, 23:44:58 »

Gyakran költöznek szegény macik! Azt olvastam, hogy eddig Veresegyházon laktak ( http://www.hirado.hu/2017/03/14/barna-medvek-erkeztek-budakeszire/?source=hirkereso ), viszont február 2-án még az állatkertben lesték, hogy meglátják-e az árnyékukat ( http://orientpress.hu/cikk/2017-02-02_tibor-es-romulus-rovid-telet-josoltak )

Szegény macik.
Naplózva
freechess
Hero Member

« Válasz #865 Dátum: 2017. Március. 16, 10:23:35 »

Szomorú Bár még mindig jobb így, mint hogy lelőjék őket, mint a német kapucínert.
Naplózva
KapitányG
Hero Member

« Válasz #866 Dátum: 2017. Március. 16, 10:30:47 »

Bár még mindig jobb így, mint hogy lelőjék őket, mint a német kapucínert.

Annak a szerencsétlennek meg az lett a veszte, hogy mehetnékje volt Szomorú
Nem is értem Szomorú  Osnabrückben nem ismerik az altatólövedéket?
« Utoljára szerkesztve: 2017. Március. 16, 10:35:27 írta KapitányG » Naplózva
kecske
Global Moderator
Hero Member

nyomozó

« Válasz #867 Dátum: 2017. Március. 16, 19:24:10 »

Nem is értem Szomorú  Osnabrückben nem ismerik az altatólövedéket?

Katonás nép.
Naplózva
KapitányG
Hero Member

« Válasz #868 Dátum: 2017. Május. 10, 16:34:35 »

http://hvg.hu/elet/20170510_Duhos_medve_probalt_betorni_egy_hazba_sutiert#utm_source=hirkereso&utm_medium=listing&utm_campaign=hirkereso_2017_5_10
Naplózva
KapitányG
Hero Member

« Válasz #869 Dátum: 2017. Május. 21, 05:19:46 »

"... a fiatal mackó a macskabejáróval próbálkozott, amibe Micimackóhoz hasonló módon beleszorult."

http://www.nlcafe.hu/szabadido/cikk/meglepetes-macskaajto-doug-harder-medve/
Naplózva
Oldalak: 1 ... 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61
  Nyomtatás  

Ugrás: